Çölyak hastaları için glutensiz makarna

Hastalıklar
İpekyolu Kalkınma Ajansı ve Çölyakla Yaşam Derneği’nin desteğiyle üretilen glütensiz makarna, bir makarna restoranında tanıtıldı. Tanıtım toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulunan fi...
EMOJİLE

İpekyolu Kalkınma Ajansı ve Çölyakla Yaşam Derneği’nin desteğiyle üretilen glütensiz makarna, bir makarna restoranında tanıtıldı.

Tanıtım toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulunan firmanın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Çakmak, 2 yıllık bir projenin ardından çölyak hastaları için ürettikleri glütensiz makarnanın ithal glütensiz makarnalara göre daha uygun fiyatta ve ulaşılabilir olduğunu belirtti. 

Türkiye’de glütensiz makarna üreten tek firma olduklarını söyleyen Çakmak, projedeki amaçlarını şöyle anlattı:

“Çölyak hastalarının glütensiz makarnaları uygun fiyata alabilmesi, gerçekleştirdiğimiz çalışmayla çölyak hastalığının toplum tarafından fark edilmesini sağlamak istiyoruz. Glütensiz makarnayı sadece Türkiye’de değil dünya pazarında da adından söz ettirmek istiyoruz. Bugün ithal edilen glütensiz ürünler maalesef çok pahalı. Biz bu çalışmayı sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz. Biz bunu glütensiz ithal ürünlere kıyasla daha uygun fiyata pazarlayarak daha fazla insana hizmet edeceğiz.”

Çölyakla Yaşama Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oya Özden de kendisinin de 21 yıldır diyet yapan çölyaklı olduğunu çölyaklı hastaların yaşadıklarını sorunların bu tür gelişmelerle umut verici olduğunu ifade etti.

Çölyak hastalarının glütensiz yaşamak zorunda olması nedeniyle hayatta zorluklar yaşadığına dikkat çeken Özden, glütensiz makarna üretiminde emeği geçenlere teşekkür etti.

Makarna firmasının Ar-Ge sorumlusu Buket Güney de glütensiz makarna üretiminin 2 yıl boyunca yapılan çalışmaların neticesinde üretildiğini aktardı.

Çölyak’ın bir yaşam şekli olduğunu ifade eden Güney, glütensiz makarna üretiminin bir ilaç üretimi titizliğiyle gerçekleştiğini kaydetti.

Güney, çölyak hastalarının glütensiz makarnaları alışveriş merkezlerinden ve internet üzerinden sipariş vererek elde edebileceğini bildirdi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi