Burun tıkanıklığı dişlerin çürümesine neden oluyor

Hastalıklar
Ege Üniversitesi (EÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurselen Toygar, kış aylarındaki hastalıkların diş ve diş eti hastalıklarına da yol açtığına dikkati çekti. Prof. Dr. Toygar, AA m...
EMOJİLE

Ege Üniversitesi (EÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurselen Toygar, kış aylarındaki hastalıkların diş ve diş eti hastalıklarına da yol açtığına dikkati çekti.

Prof. Dr. Toygar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kış aylarında bakteriyel enfeksiyonların, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarının artmasının vücut direnci gibi ağız içi direncini de düşürdüğünü belirtti.

Ağız içerisinde bulunan faydalı mikroorganizmaların, bakterilerin üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle düşen vücut direnciyle zararlı hale gelmeye başladığını vurgulayan Toygar, bunların da özellikle kış aylarında ağız içinde yaraların, aftların oluşumuna neden olduğunu ifade etti.

Toygar, şöyle konuştu:

“Soğuk havaların etkisiyle oluşan hastalıklar diş sağlığımız da olumsuz etkiler. Kış aylarında bakteriyel enfeksiyonların artması sonucu özellikle de üst solunum yolu enfeksiyonlarının artması, sinüzit gibi hastalıkların daha da hızlanması, gribal enfeksiyon vücut direncini düşürdüğü gibi aynı zamanda ağız içi direncini de düşürür. Ağız sağlığı normal olduğu zaman ağız içinde bulunan faydalı mikroorganizmalar, bakteriler bu hastalıklar nedeniyle vücut direnci düştüğü zaman zararlı hale gelmeye başlarlar. Hastalık yaparlar ve dolayısıyla ağız içinin de direncini düşürürler. Bu da özellikle kış aylarında çok fazla görülen aftların oluşmasına neden olur. Ağızdaki aft oluşumları ve diğer yaralar da iyi beslenmeme durumunu ortaya çıkarır. Çünkü bu yaralar çoğu gıdaya karşı hassastır.

Kış aylarındaki hastalıklar birbirini takip eden bir zincirlemedir. Vücut direnci düşünce enfeksiyonlar daha fazla artar ve dikkat edilmezse ciddi diş sorunları ortaya çıkar. Eğer diş fırçalaması iyi olmazsa diş eti sorunlarının, diş eti kanamalarının artmasına neden olur. Dişler üzerindeki mikroorganizmaların iyi temizlenmemesi durumunda dişi çürütecek ve diş etlerini hastalatacak diş taşları oluşmasını sağlarlar.”

Burun tıkanıklığı diş çürümesini hızlandırıyor

Üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle burunun tıkandığını ve hastanın ağızdan nefes almak zorunda kaldığına işaret eden Toygar, bunun da diş sağlığı açısından oldukça zararlı olduğunu söyledi.

Burundaki bazı mekanizmalarının, salgı bezleri veya hücre tüylerinin tozları ve mikroorganizmaları tutarak bunların solunum yoluyla ağza gitmesini engellediğini anlatan Toygar, şöyle devam etti:

“Nezle, grip, sinüzit gibi hastalıklar burun tıkanıklığına dolayısıyla hastanın ağızdan nefes almasına neden olur. Burundan nefes alınamadığı için vücut bakterilere, mikroorganizmalara karşı müdafaasız kalır. Burun tıkalıyken ağızdan nefes alma mikroorganizmaların, bakterilerin direk dişlerle temasını sağlar. Bu da diş eti sağlığını bozar ve çürümeyi hızlandırır.

Burun tıkanıklığını gidermek için ortamı nemli tutmak, soğuk ortamlara birden çıkmamak, kuru havaya maruz kalmamak, klima gibi direk sıcak üfleyen bazı mekanizmaların karşısında durmamak, kaloriferin kuruttuğu yerlerde nemlendirici, buharlandırıcı araçlar bulundurmak lazım.”

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme