Boy kısalması kemik erimesi belirtisi olabilir

Hastalıklar
Kemik erimesine bağlı kırıklar ve buna bağlı şikayetler oluşuncaya kadar herhangi bir belirti vermeyebilir. Bazen hafif darbeyle veya darbe öyküsü olmadan kalça kemiklerinde, omurgada ve el bileğinde ...
EMOJİLE

Kemik erimesine bağlı kırıklar ve buna bağlı şikayetler oluşuncaya kadar herhangi bir belirti vermeyebilir. Bazen hafif darbeyle veya darbe öyküsü olmadan kalça kemiklerinde, omurgada ve el bileğinde kırıklar oluşabilir. Kırıktı ciddi ağrılara da neden olur. Ayrıca boyda kısalma ve kamburluk gibi sorunlara yol açabilir.

Osteoporoz hastayı yatağa bağımlı hale getirebilirKemik erimesi, düşme veya küçük travmalarda kemik kırılmasına bağlı oluşan sorunlardır. Kırığa bağlı olarak hastaların bir kısmı uzun süre yatağa bağımlı kalırken bu hastaların bir kısmı da uzun süreli bir yardımcıya ihtiyaç duymaktadır. Bunun sonucunda önemli oranda tıbbi, sosyal ve maddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Osteoporozun tanısı ve tedavisi ile osteoporozdan korunma bu nedenle oldukça önemlidir.Kemik yoğunluğu ölçümü tanıda belirleyici tıbbi özgeçmiş ve soy geçmiş (ailede kırık öyküsü), fizik muayene, biyokimya ve kan sayımı ile DXA ölçümü ile osteoporoz tanısı konulabilir. Tanısının konulmasında yaygın kullanılan yöntem DXA’dır.

Kemik mineral yoğunluğunun (KMY) ölçümünde kullanılan DXA tanıyla birlikte, kırık riskini belirlemede ilaç tedavisini düzenlemede ve tedavinin takip edilmesinde önemlidir. DXA raporlarında belirtilen T ve Z skoru değerlerine göre tedavi kararı verilmektedir.

65 yaşından itibaren KMY ölçümü gerekli.65 yaş üstü kadınlar ile 70 yaş üstü erkeklerin yılda bir kez kemik yoğunluğu ölçümü yaptırması önerilmektedir. Ancak bazı risk faktörleri varsa DXA ölçümü daha önce uygulanmaktadır.

Sigara ve aşırı alkol tüketimi, kırık varlığı, en az 3 ay süreli kortizon tedavisi alımı, düşük kilo ağırlığı ya da kısa zamanda aşırı kilo kaybı, osteoporoza neden olacak ilaç kullanım öyküsü, diğer hormonal nedenler bağırsaklarda emilim sorunları (çölyak, iltihaplı barsak hastalıkları), cerrahi işlemler, karaciğer hastalığı, bağ dokusu hastalığı, kemik iliğinin kötü huylu hastalıkları gibi nedenler kemik erimesine yol açmaktadır.

Sağlıklı kemik yapısı için, kalsiyum ve vitamin D içeriği zengin yiyeceklerin tüketilmesi önerilmektedir. Özellikle süt, yoğurt, peynir, dondurma, fasulye, badem, yeşil yapraklı sebzeler, balık yağı, brokoli, yumurta ve balık gibi yiyecekler düzenli olarak tüketilmelidir.

kadın ve kadın

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme