Baş ağrısından ilaçsız kurtulmanın yolu

Hastalıklar
Dünyada her 100 kişiden 90’ının hayatlarının bir döneminde baş ağrısından şikayetçi olduğunu belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, baş ağrısından ilaçsız kurtulm...
EMOJİLE

Dünyada her 100 kişiden 90’ının hayatlarının bir döneminde baş ağrısından şikayetçi olduğunu belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, baş ağrısından ilaçsız kurtulma yolları arasında manuel ve refleks terapinin önemli rol oynadığı görüşünde.

Tedavi biçimi seçilirken baş ağrısının tipi ve altta yatan nedenin göz önünde bulundurulması gerektiğine vurgu yapan Dr. Şenbursa, baş ağrısının klinik olarak 5 başlık altında sınıflandırıldığını söylüyor. Bunlar; gerilim tipi baş ağrısı, migren baş ağrısı, sinüs baş ağrısı, küme tipi baş ağrısı ve kronik günlük baş ağrısı.

Gerilim tipi baş ağrısında ağrının kaynağının baş ve boyun bölgesindeki gerginlikler ve yaralanmalar olduğunu belirten Şenbursa, bu türdeki baş ağrısında manuel terapinin olumlu sonuç verdiğini belirtiyor: “Manuel terapi uygulamaları ile boyundaki yaralanma bölgesine iyileşmeyi hızlandıran uyarılar verilir. Doku gerginlikleri azaltılır ve eklem hareketindeki kısıtlanmalar mobilizasyonlarla giderilir. Ağrıya neden olan doku sinyalleri ortadan kalktığında baş ağrısı da giderilmiş olur.”

NTV’nin haberine göre nedenleri arasında stres, anksiyete ve hormonal değişiklikler olan migren tipi baş ağrısında ise İspanya’da geliştirilen refleks terapinin işe yaradığını aktaran Şenbursa, bu tedavinin özelliklerini şöyle anlatıyor: “Tedavi programı içinde bulunan hormonal ve sinir sistemine ait noktalar uyarılır. Doğru uyarı ise sistemin çalışmasını dengeler. Migrene sebep olan sistem bozukluğu dengeye ulaşınca ağrı otomatik olarak ortadan kalkar.”