Süt içmek için 10 sebep

Çocuk Sağlığı
Süt, içerdiği protein,vitamin, minerallerle zihinsel gelişimde çok önemli rol oynuyor… İşte size Süt içmek 10 sebeb: – Protein, kalsiyum ve fosfor gibi pek çok besin öğesini içeren süt, gü...
EMOJİLE

Süt, içerdiği protein,vitamin, minerallerle zihinsel gelişimde çok önemli rol oynuyor…

İşte size Süt içmek 10 sebeb:

– Protein, kalsiyum ve fosfor gibi pek çok besin öğesini içeren süt, günlük düzenli kullanıldığında koroner kalp hastalıklarına karşı korur ve hipertansiyonu dengeler.

–  Glisemik indeksi yüksek besinlerden olan süt, günde 2 bardak tüketildiğinde tokluk hissini artırarak fazla kilo almayı engeller.

– Süt, kemiklerin güçlenmesi ve kemik sağlığının korunması için gerekli olan kalsiyumu içerir.

– Yüksek miktarda kalsiyum ve fosfor içeren süt, asitli ve şekerli yiyeceklerin yarattığı mikroorganizmalarla savaşarak dişlerimizde oluşabilecek çürükleri engeller.

– Süt ve süt ürünleri, içerdikleri karbonhidrat, protein ve yağ ile enerjinizi artırır.

– İçerdiği kalsiyum sayesinde, günde 2 bardak süt tüketmek, osteoporozu (kemik erimesi) engellemeye yardımcı olur.

– Gebelik boyunca annelerin vücudunda azalan mineraller, günde 2 bardak süt ile karşılanmaktadır.

– Süt, içerdiği B12 vitamini ile sinir sistemi ve sinirler arası iletimi olumlu yönde etkiler ve çocukların algılanmalarını ve öğrenme kapasitelerini artırır.

–  Sütte bulunan vitamin ve mineraller, akne ve cilt inflamasyonu riskini azaltarak cilt sağlığını korur.

–  Solunum yolu enfeksiyonları, grip ve soğuk algınlığı gibi pek çok rahatsızlığa karşı süt, içerdiği 40’tan fazla besin öğesiyle doğal bir koruyucudur.

/

 

21-28 Mayıs Süt Haftası

Süt hakkında toplumu bilinçlendirmek ve tüketimin artmasını teşvik etmek amacıyla, her yıl 21 Mayıs tarihi, “Dünya Süt Günü” olarak kutlanıyor. BM Uluslararası Sütçülük Federasyonu’nun, 1956’da bütün üye ülkelerde kutlanması kararı aldığı “Dünya Süt Günü”, 1991 yılından itibaren ülkemizde de kabul edildi. 21 Mayıs Dünya Süt Günü’nün içinde bulunduğu 21 – 28 Mayıs tarihlerini kapsayan hafta da, “Süt Haftası” olarak kutlanıyor ve hafta nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenleniyor.