Sağlıklı nesiller için doğal besin tüketin

Çocuk Sağlığı
Doğal yollardan, ilaçlar ve birtakım kimyasallar kullanılmadan, doğru gübreleme ve zararlı kontrolleri yapılarak elde edilen tarım ürünlerine ‘organik gıda’ denir. Organik tarımda, atık veya sentetik ...
EMOJİLE

Doğal yollardan, ilaçlar ve birtakım kimyasallar kullanılmadan, doğru gübreleme ve zararlı kontrolleri yapılarak elde edilen tarım ürünlerine ‘organik gıda’ denir. Organik tarımda, atık veya sentetik bazlı gübre kullanılmaz. Ürünlerin daha hızlı büyümesi veya güzel görünmesi için hormon verilmez, koruma amaçlı kimyasallar ve antibiyotikler kullanılmaz. Besi hayvanlarının organik olarak tanımlanabilmeleri için; antibiyotik ve hormon tedavisi görmemiş olmaları ve dış mekanlarda dolaşabilecekleri çiftliklerde beslenmiş olmaları gerekir. 

Büyüme hormonu oyunu 

Standart çiftliklerde, ineklere büyüme hormonu verildiğinde süt verimi yüzde 10-15 artmaktadır. Hayvanlara uygulanan östrojen hormonu, büyümelerini hızlandırmakta ve kas kitlesini arttırmaktadır. Kullanılan hormon da hayvanın etine, sütüne ve yumurtasına geçmektedir. Akşam’da yer alan habere göre; hayvanlarda kullanılan östrojenin insanlar üzerindeki biyolojik etkileri tam bilinmemekle birlikte; erken ergenlik ve meme kanseriyle ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Besi hayvanlarına düşük dozlarda antibiyotik verilerek büyümeleri hızlandırılabilir. Bu etleri tüketen insanların bağırsakları da bu dirençli mikroplarla kolonize olur, besin zinciri ile antibiyotik direnci yaygınlaşır.

İlk iki yaşta doğal besleyin 

Seçtiğiniz gıdaların kimyasal katkılarının olmaması, genetik olarak dönüştürülmemiş olması; çocuğunuzun daha kuvvetli bir bağışıklık sistemi olmasına yardımcı olacaktır. İlaç, hormon, katkı maddesi ve diğer kimyasallar kullanılmadan üretilen organik tarım ürünleri, standart ilaçlamalı yöntemlerle üretilenlere göre daha fazla mineral, vitamin ve antioksidan içermektedir. 

Katkı maddesi tuzağı 

Bilimsel araştırmalar, ilaç ve hormon kullanılarak üretilen gıdaların; kanser, çocuklarda gelişme problemleri, sinir sistemi ve beyin hasarı risklerini artırdığını ortaya koymuştur. Sıkça kullanılan haşere ilaçlarının (pestisit) yarısından fazlası ‘endokrin engelleyici’ özelliktedir. Bunlar, vücudumuzun büyüme, cinsel gelişim, üreme, davranış ve bağışıklık sistemini düzenleyen hormon ve salgıları ve kilo kontrol mekanizmasını etkiler. Pestisit aslında bir zehirdir. Birçok organik gıdada bulunur.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme