“Okul Kantinleri Obeziteyi Tetikliyor”

Çocuk Sağlığı
Avcı, yaptığı yazılı açıklamada, sendikanın araştırma merkezince "19. Eğitim Bileşenleri Araştırma Raporu" hazırlandığını belirterek, raporun okul kantinlerindeki durumu ortaya çıkardığını b...
EMOJİLE

Avcı, yaptığı yazılı açıklamada, sendikanın araştırma merkezince "19. Eğitim Bileşenleri Araştırma Raporu" hazırlandığını belirterek, raporun okul kantinlerindeki durumu ortaya çıkardığını belirtti.

Avcı, Başbakan Recep Tayyib Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu tarafından, okul çağındaki çocukların sağlıklı beslenmesi ve obezitenin önlenmesine yönelik, okullarda cipsli yiyecek ve enerji içecekleriyle, kolalı içeceklerin yasaklanması yönünde bir genelge yayınlanmasını istedi.

Kantinlerde taze sıkılmış portakal suyu, ayran, çilek, badem gibi meyve ve içeceklerin satılması gerektiğini ifade eden Avcı, şunları kaydetti: "Okul kantinlerinde satılan asitli içecekler orteoporoz ve diş çürümelerine, yüksek yağ içeren cips gibi yiyecekler ise obezite başta olmak üzere çeşitli hastalıklara ve hormonal rahatsızlıklara neden olmaktadır. Amerika’da Meşrubat Üreticileri Birliği, Amerikalı çocukların sağlığı ve obezitesi ile mücadeleye destek amacıyla ilkokullarda otomatlara kolalı içeceklerin konmaması kararı aldı. Bizde çocuklarımızın sağlıklı bir nesil oluşturmaları için benzer adımlar atmalı, beslenme bozuklukları ve zararlı gıdalardan korumak için yasal adımlar atmalıyız. Hedefimiz sağlıklı nesiller yetiştirmek. Sağlıklı beslenen çocuklar eğitim hayatında da başarılı oluyor."

MİLLİYET

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme