D Vitamini Eksik Olan Çocuklar Huzursuz Oluyor

Çocuk Sağlığı
Özel İlgi Çocuk Sağlığı Merkezi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Pehlivan, yeterli miktarda D vitamini alamayan çocukların huzursuz ve muzır olduğunu ifade etti. Dr. Pehlivan, muzır çocukların sak...
EMOJİLE

Özel İlgi Çocuk Sağlığı Merkezi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Pehlivan, yeterli miktarda D vitamini alamayan çocukların huzursuz ve muzır olduğunu ifade etti.

Dr. Pehlivan, muzır çocukların sakinleştirilmesi için D vitamini ihtiyacının güneşli havalarda giderilmesi gerektiğini söyledi.

Ailelerin birçoğu çocuklarının muzırlık yapmalarından şikayetçi oluyor. Çocuklarının neden huzursuz ve muzırlık yaptığına anlam veremeyen ebeveynler büyük sorunlar yaşıyor. Uzmanlar, çocukların huzursuz ve muzır olmalarının nedeninin ise D vitamini eksikliği olduğuna dikkati çekti.

Dr. Pehlivan, raşitizm hastalığı olan bebeklerin, D vitamini yetersizliğinden ötürü çok huzursuz ve muzır çocuklar olduğunu, kolay kolay sakinleştirilemediğini söyledi. Pehlivan, çocuklara D vitamini verilmesinden sonra çocukların sakinleştiğini ifade etti.

Çocukların huzursuz olmasının nedeninin raşitizm hastalığı olduğunu ifade eden Pehlivan, "Hastalık ilerledikçe ağır D vitamini eksiklikleri ortaya çıkıyor. Havale geçirmelere ve istem dışı kasılmalara yol açıyor. D vitamini eksikliğinden ötürü de çocuklar huzursuz oluyor." dedi.

Çocukların huzursuzluğunun giderilmesi için D vitamini alımının çok önemli olduğunu kaydeden Pehlivan, "Çocuğun muzır ve huzursuzluğunun giderilmesi için en güzel yöntem bolca güneşlenmek. Özellikle yazın şu günlerinde çocukları sokağa çıkararak güneşten azami olarak istifade ettirmemiz gerekiyor." ifadesine yer verdi.

Kış aylarında uzun süre güneş görmemiş çocukların, yeteri kadar D vitamini alamadığına değinen Dr. İsmail Pehlivan, bir insanın günlük olarak vücudunun 35 santimetre karesinin, 20-25 dakika kadar günlük güneş görüyor olmasının, günlük D vitamini ihtiyacını karşılamasına yeterli olduğunu dile getirdi.

‘Bir çocuğun yüzünün veya elinin bile güneş görüyor olması yeterli’ diyen Pehlivan, "Çocuğun tamamen soyulmasına gerek yoktur. Cam arkasında güneşin hiçbir faydası olmuyor. Bazıları ‘üşütür’ diye camın arkasına veriyorlar, uygun dalga boyunda gelmediği için yeteri kadar D vitamini sağlamıyor." diye konuştu.

(CİHAN)

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme