Çocuklarda büyüme ağrısına dikkat!

Çocuk Sağlığı
Medipol Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Bülbül, dinlenmelerine rağmen çocuklardaki büyüme ağrısının geçmemesi halinde tümör ve hastalık gibi sorunlar ortaya çıkab...
EMOJİLE

Medipol Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Bülbül, dinlenmelerine rağmen çocuklardaki büyüme ağrısının geçmemesi halinde tümör ve hastalık gibi sorunlar ortaya çıkabileceğini söyledi. Bülbül, büyüme çağındaki çocuklarda kol ve bacak ağrılarının sık karşılaşılan sorunlar olduğunu anlattı.

Kız çocuklarında 8-14, erkeklerde ise 10-16 yaş grubunda ağrıların sıklaştığını belirten Bülbül, “Büyüme çağındaki çocuklarda genellikle kol ve bacak ağrıları çok sık karşılaşılan sorunlardır. Pek çok anne-baba bu ağrıları büyüme ağrısı olarak düşünüp, çocuklarını bir hekime götürme ihtiyacı hissetmez. Ağrı, dinlenmeyle de geçmiyorsa, anne babaların bu konuda daha dikkatli olmaları gerekiyor. Çocuklarda büyüme ağrısı, dinlenmeye rağmen geçmiyorsa altından tümör dahil, çeşitli sorunlar çıkabilir” diye konuştu.

Bülbül, geçmek bilmeyen ağrıların mutlaka değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu: “Ağrı, vücudumuzun güvenlik alarmıdır. Vücudumuz tehdit olarak algıladığı olayda sistemlerini aktive eder. Ağrılar uzun süredir geçmiyor ve her geçen gün artarak devam ediyorsa ‘burada dikkate alınması gereken bir sorun var’ demektir. Eczanelerden ulaşabileceğimiz ağrı kesiciler, kemik ve kastan kaynaklanan kanserin ağrısını kesemez fakat ağrı kesici ilaçların etkisinin azalmasıyla ağrı tekrar aynı şekli alıyorsa bu da değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Kötü huylu tümöre bağlı ağrıların çoğunluğu gece daha da artarak devam eder. Kas ve kemik ağrısı gece uykusundan bir çocuğu uyandırıyorsa, kötü huylu tümör olup olmadığının mutlaka ispat edilmesi gerekir.”