Çocuğunuzun Belini Bükmeyin

Çocuk Sağlığı
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mehmet Portakal uyardı, "Ağır sırt çantaları taşımak, belde kas gerginliği mekanizmasını tetikleyebilir, yürüyüşün bozulmasına ve hatta ciddi kronik bel ...
EMOJİLE

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mehmet Portakal uyardı, "Ağır sırt çantaları taşımak, belde kas gerginliği mekanizmasını tetikleyebilir, yürüyüşün bozulmasına ve hatta ciddi kronik bel ağrılarına yol açabilir"

Dr. Mehmet Portakal; Okul çağı çocuklarında bel ağrısı görülme sıklığının % 70 olduğunu, ayrıca genç yaşta bel ağrısı çekenlerde, daha ileri yaşlarda da bel ağrısı yaşama riskinin arttığınıbelirtti. Uzmanı Dr. Portakal; "Ağır sırt çantası taşımak, çocuklarının gelişmekte olan eklem, kas ve ligaman yapılarında zorlanmalara neden olarak belde kas gerginliği mekanizmasını tetikleyebilir, bu durum yürüyüşün bozulmasına ve hatta ciddi kronik bel ağrılarına yol açabilir. Sırt çantasının şekli, taşınma biçimi ve çantanın ağırlığı postür (beden duruşu) ve kalp-solunum sistemi üzerinde de önemli etkilere sahiptir. Aynı zamanda postür bozukluğunun da solunumu etkilediği göz önüne alınacak olursa, bu konu daha da önemli hale gelmektedir. Birçok okul çantası vücut ağırlığının yaklaşık %10’u veya daha fazlasıdır " diyerek neler yapılması gerektiğini şöyle sıraladı:

* Sırt çantaları ve içindeki ağırlıkların toplamı çocuğun vücut ağırlığının % 10’nundan az olmalıdır.
* Ağırlık çanta içerisinde uygun dağıtılmalı ve daha ağır eşyalar sırta ve bele yakın gözlere konmalıdır.
* Sırt çantaları uzun süreli taşınmamalı, uzun süre ayakta kalınacaksa çıkarılmalıdır.
* Ortopedik / ergonomik (iki geniş ve destekli omuz askısı ve bel kemeri bulunan, hafif) çantalar tercih edilmelidir. Tasarruf amacıyla, bu özellikleri taşımayan çantalara kesinlikle rağbet edilmemelidir.
* Sırt çantası her iki omuzdan asılarak düzgün şekilde taşınmalıdır.
* Ağır çantalarda kalça kayışı kullanılmalı, kayışları geniş ve yumuşak çanta tercih edilmelidir.
* Sırt çantasının her iki kayışı birlikte kullanılmalı ve belin 5 cm. yukarısında duracak şekilde, sağlam bir biçimde tespit edilerek ayarlanmalıdır.
* Doktorun önerdiği sırt adalelerini geliştirici egzersizlerin yapılması sağlanmalıdır.
* Tekerlekli sırt çantaları tercih edilmelidir.
* Öğrencilerin okulda kilitli dolaplarının olması; eve sadece, o gün gereken defter ve kitapları taşımaları sağlanmalıdır.
* Tüm kitabı taşımak yerine sadece ilgili kısımların fotokopisi çekilebilir.
* Sık sık çanta temizliği yapılmalı ve ihtiyaç duyulmayan malzemeler çantadan çıkarılmalıdır.
* Çocuk sırt ağrısından sıkça yakınırsa doktoru ile mutlaka konuşulmalıdır.
* Çocuklara ağır çantaları dizden eğilerek kaldırmaları gerektiği öğretilmelidir.

Haber Türk