Çarpıntısı Olan Çocuğa Buzlu Su Masajı

Çocuk Sağlığı
Çocuklarda sıklıkla görülen çarpıntının tehlikeli olduğunu belirten uzmanlar, nabız sayısının dakikada 150’yi geçmesi durumunda tedbir alınması uyarısında bulunuyor.  Çocuk Kardiyolojisi Uz...
EMOJİLE

Çocuklarda sıklıkla görülen çarpıntının tehlikeli olduğunu belirten uzmanlar, nabız sayısının dakikada 150’yi geçmesi durumunda tedbir alınması uyarısında bulunuyor. 

Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Kösecik, ritm bozukluğu ve çarpıntı konusunda önemli bilgiler verdi. Çocuklarda herhangi bir hareketlilik yokken, heyecan durumu yaşamamış kişinin nabız sayısının dakikada 150’yi geçmesi halinde ailelerin tedbir almasını isteyen Doç. Dr. Kösecik, yüksek ateşin de çarpıntı yapabileceğini hatırlattı. Doç. Dr. Kösecik, çocuklar için şu tavsiyelerde bulundu: “Çarpıntı durumunda çocuğun derin nefes alması çok önemlidir. Çocuğu öksürtmeye, hatta kusturmaya çalışmak lazım. Soğuk ve buzlu su ile yüzünü yıkamalı daha küçük çocuklarda ise havluya buz sararak yüze masaj yapmak gerekir.”Dr. Kösecik, tüm bunları yaptıktan sonra çarpıntının geçmemesi durumunda doktora başvurmak gerektiğini sözlerine ekledi.

Haber365

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme