Bebeklerde Pişiği Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Çocuk Sağlığı
Bebeklerde sık yaşanan pişiğe karşı dikkatli olunmasını isteyen uzmanlar, bebeklerin altının her saat başı kontrol edilerek bezin değiştirilmesi uyarısında bulunuyor. Özel Bahar Hastanesi Çocuk Sağlığ...
EMOJİLE

Bebeklerde sık yaşanan pişiğe karşı dikkatli olunmasını isteyen uzmanlar, bebeklerin altının her saat başı kontrol edilerek bezin değiştirilmesi uyarısında bulunuyor.

Özel Bahar Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Irmak İpek, pişiğin en önemli nedeninin alt bezinin sık sık değiştirilmemesi olduğunu söyledi. Bunun yanında, bezin küçük gelmesi ya da sıkı bağlanmasının da pişiğe sebep olabileceğini aktaran Dr. Irmak İpek, kullanılan hazır ıslak bezlerin de tahrişe neden olabildiğini kaydetti.

Pişiğin enfeksiyon kapması durumunda deriyi etkileyen mikropların devreye girmesiyle tedavinin çok güç hale geleceğine dikkat çeken Dr. İpek, pişiği önlemenin yöntemlerini şöyle açıkladı: "Pişiği önlemenin en basit yolu, alt bezinin örttüğü alanın temiz ve kuru tutulması. Bu nedenle bebeğin altı her saat başı kontrol edilmeli ve sık sık değiştirilmelidir. Pişik olabilecek bölgenin kuru kalması için bebeğinizin altını uzun süre açık tutmaya çalışın. Gece ise kumaş bez bağlayabilirsiniz."

Bebekte pişik görülmesi durumunda ise talk pudranın bebeğin ciğerlerine zarar verebildiğine işaret eden Dr. İpek, bazı kremlerin iyi gelebileceğini vurguladı. Bazı hazır bezlerin içerdikleri emici jel sayesinde derinin kuru kalmasını sağladığını belirten İpek, şunları ifade etti:

"Alt bezini saat başı kontrol edin ve bebeğin altını ılık suyla dikkatli temizleyin. Nemden korumak için krem kullanabilirsiniz. Bebeğinizin altını bağlamadan önce iyice kurumasını bekleyin. Alt bezini bağladıktan sonra ise üzerine sentetik malzemeden yapılmış kıyafetler giydirmeyin. Pişiğin devam etmesi durumunda kullandığımız bezi veya ıslak mendili değiştirin. Uzun süren ve iyileşmeyen pişik durumunda mutlaka doktorunuza başvurun."

(CİHAN)