1,5 Yaşında Organ Nakliyle Tanıştı

Çocuk Sağlığı
Henüz 3 aylıkken gelişme geriliğine bağlı bir hastalık tespit edilen Nisanur Çelik, 1,5 yaşında organ nakliyle tanıştı.Yaşaması için minik Nisanur’a babasının karaciğerinin bir parçası nakledild...
EMOJİLE

Henüz 3 aylıkken gelişme geriliğine bağlı bir hastalık tespit edilen Nisanur Çelik, 1,5 yaşında organ nakliyle tanıştı.Yaşaması için minik Nisanur’a babasının karaciğerinin bir parçası nakledildi.

Isparta’da yaşayan inşaat işçisi İsmail Çelik ve Elvan Çelik’in üçüncü çocukları olarak dünyaya gelen Nisanur’a, Byler sendromu olarak da bilinen PFIC Tip 1 sendromu tespit edildi.

Doktorlar, naklin sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için hastanın 10 kiloya çıkmasını bekledi. Ardından operasyonu gerçekleştirdi.

Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü’nde Nisanur’un ameliyatını gerçekleştiren genel cerrahi sorumlusu Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, minik kızın karaciğer nakli ile hastalığından kurtulduğunu belirtiyor.

Kızının kaşıntı nedeniyle 18 aydır geceleri uyumadığını anlatan baba İsmail Çelik ise "Artık hiç kaşınmayacağı için çok mutluyum. Kızıma sağlığını geri veren doktorlara çok teşekkür ediyorum." dedi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi