“Yüz Nakli İçin Hazırız İzin Bekliyoruz”

Bilimsel Çalışmalar
Türkiye’de ilk kol naklini özel izinle gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Özkan, yüz nakli için bekleyen Sezgin Erge...
EMOJİLE

Türkiye’de ilk kol naklini özel izinle gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Özkan, yüz nakli için bekleyen Sezgin Ergen’in (49) hazır olduğunu, Sağlık Bakanlığı’ndan izin çıkınca nakli gerçekleştireceklerini bildirdi.

Doç. Dr. Ömer Özkan Aa muhabirine yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın çıkardığı "Kompozit Doku Nakli" yönergesinden sonra Akdeniz Üniversitesi Hastanesi olarak nakil için izin başvurusunda bulunduklarını hatırlattı.

Yüz naklinin yanı sıra, gırtlak, kol gibi uzuvların naklinin önünün açılmasının ardından merkez olarak Bakanlıktan gelecek izni beklediklerini belirten Özkan, yüz nakli için Zonguldak’tan gelen Sezgin Ergen’in testlerinin yapıldığını kaydetti.

"Hastamız yüz nakli için tamamen hazır, sadece izni bekliyoruz. İzin bugün verilsin, verici bulur bulmaz nakli gerçekleştiririz" diyen Özkan, izin çıkınca organ nakli koordinatörlerine bilgi verileceğini, beyin ölümü olan, kalbi durmamış hastadan yüz alınacağını belirti. Özkan, "Nakil olacak yüz bulunursa hemen nakli gerçekleştireceğiz" dedi.

Özkan, bu sürecin 1 ayı bulabileceğini bildirdi.

-YÜZ NAKLİ İÇİN BAŞVURAN ÇOK AMA GERÇEKÇİ DEĞİL-

Yüz nakli için çok sayıda kişinin kendilerine başvurduğunu belirten Özkan, şunları kaydetti:

"Başvuran çok hasta var ama gerçekçi hasta sayısı çok az. Yüz nakli demek güzelleştirmek demek değil. Gerçekten ihtiyacı olana yüz nakli yapılır. Yüzü topluma çıkamayacak kadar kötü olan hastalara nakil yapılır. Hastaların bir çoğu yüzümü değiştirin  diye geliyor, öyle bir şey yok. Yüzü yanmış olan ya da kaza sonrası yüzü ciddi şekilde deformasyon olanlara nakil yapılır. Gerçekten yüz nakli bekleyen 3 hastamız var. Zonguldak’tan gelen hastamız öncelikli, diğer ikisinin testi devam ediyor. "

-KOL NAKLİNE TALEP ÇOK-

Kol nakliyle ilgili haftada en az 5 başvuru olduğunu bildiren Özkan, "Kol naklindeki başvurular daha gerçekçi. İki kolu olmayan 40 civarında hasta bize başvurdu. İzin çıktığı anda her kan grubunda 4-5 hastamız var, bunlara verici bulur bulmaz nakil yapabiliriz" diye konuştu.

Organ ve doku nakliyle ilgili büyük bir kampanya başlatılması gerektiğini vurgulayan Ömer Özkan, şöyle devam etti:

"Bağışın ne kadar önemli olduğunu insanlara anlatmak lazım. Bunun ne kadar kutsal olduğunu, gerekli olduğunu insanlara anlatmamız gerekiyor. Geçtiğimiz dönemde burada 4 kadavramız oldu, beyin ölümü olup organlarını verebilecek durumda olan kadavraların böbreği bile verilmedi. Bağış konusunda ciddi sıkıntı var. 1 günde 2 beyin ölümü oldu, maalesef ölenin yakınları organları bağışlamadı. "

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme