Bilimsel Çalışmalar

Yetişkinlerin Akne Problemi

Tıpkı ergenlerde olduğu gibi, yetişkinlerde de akne problemi psikolojik sorunlara neden olabiliyor. Sürekli bu problemle karşı karşıya olan yetişkinler, kendilerini çirkin hissediyor ve bu problem depresyona kadar varabiliyor. Yetişkinlerde aknenin..

Yetişkinlerin Akne Problemi

Tıpkı ergenlerde olduğu gibi, yetişkinlerde de akne problemi psikolojik sorunlara neden olabiliyor. Sürekli bu problemle karşı karşıya olan yetişkinler, kendilerini çirkin hissediyor ve bu problem depresyona kadar varabiliyor.

Yetişkinlerde aknenin sebepleri

Yapılan araştırmalara göre yetişkinlerde meydana gelen aknelerin birçok sebebi olabiliyor. Genetik miras, hormonlar, alerji, kullanılan ilaçlar, aşırı yağlı yiyecek tüketimi, doğum kontrol hapları ve yanlış kozmetik ürün seçimi bu nedenlerden bazıları. Eğer sizin de akne probleminiz varsa, öncelikle bir hormon ve kan testi yaptırmalısınız. Daha sonra doktorunuza danışarak, sorunun asıl nedenini bulabilir ve ona göre bir tedavi uygulayabilirsiniz.

Nasıl tedavi edilir

Akne tedavisi aslında biraz uzun ve dikkatli yürünmesi gereken bir yol. öncelikle mevcut aknelerin iyileştirilmesi gerekiyor. Böylece meydana gelebilecek akne izlerinin de önünü alabilirsiniz. Ayrıca bu problemle barışmayı da öğrenmek gerekiyor aksi takdirde strese bağlı olarak bu sorundan hiç kurtulamayabilirsiniz. En önemlisi ise, her gece cildinizi temizlemeyi, haftada bir peeling yapmayı ve ayda bir de bir cilt uzmanına gitmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Günlük bakım

Cildinizi her gün, fazla hırpalamadan temizlemeli ve bakım yapmalısınız. Eğer cildinizi temizlemek için fazla hırpalarsanız bu problemin çok daha kötü bir hale getirebilir. Cildinizi glikolik asit içeren bir tonikle temizlemek sizin için çok daha doğru olacaktır. Ayrıca sivilce ya da akne probleminiz olsa da cildinizin nemlendirilmeye ihtiyacı olduğunu unutmayın. Bunun içinse hafif bir nemlendirici tercih edin.

Haftalık bakım

Haftada bir ya da iki haftada bir mutlaka peeling uygulayın. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, peeling yaparken cildinizi tahriş etmemeye özen gösterin. Uygulamayı tamamladığınızda, cildinizi soğuk suyla durulayın ve cildinizi temiz ve çok sert olmayan bir havluyla, yumuşak hareketlerle kurulayın.

Aylık bakım

En az ayda bir kez dermatologunuzu ziyaret edin. Uzman ellerin yapacağı bakım, kullanacağı malzemeler sizin kullanabildiklerinizden çok daha etkili olacaktır. Ayrıca bu sayede hem cildiniz derinlemesine temizlenmiş olacak hem de ayda bir cildinizin genel durumu ile ilgili değerlendirme yapabilme şansını da yakalamış olacaksınız.

Su için

Eğer akne probleminiz varsa, yaşınız her ne olursa olsun, bolca su içmelisiniz. Bu vücudunuzdaki toksinlerden kurtulmanızı sağlayacaktır. Elbette günde sekiz bardak su içerek akne probleminizi çözüme ulaştıramazsınız. Ancak bunun genel sağlığınız için de çok faydalı olduğunu unutmamalısınız.

Akneye tedavisinde vitaminler

Bazı vitaminler ve mineraller aknelere karşı açtığınız savaşta sizin en önemli yardımcılarınız olabilir. örneğin, A vitamini ve E vitamini, sivilce oluşumunu engelleyebilir ve cildinizin çok daha hızlı iyileşmesini sağlayabilir. Doktorunuza danışarak her gün bu vitaminleri kullanmak ya da bu vitaminleri içeren besinler tüketmek bu açıdan işinizi kolaylaştırabilir.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL