Varis Çorabından Yeni Fayda!

Bilimsel Çalışmalar
İtalyan bilim adamları, sonuçları "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine" dergisinde yayımlanan araştırmada, gündüz varis çorabı giydirdikleri damar yetmezliği bulunan d...
EMOJİLE

İtalyan bilim adamları, sonuçları "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine" dergisinde yayımlanan araştırmada, gündüz varis çorabı giydirdikleri damar yetmezliği bulunan deneklerde bir hafta içinde uyku apnesinde önemli azalma olduğunu tespit etti.

HORLAMA, VÜCUTTAKİ SIVILAR VE APNE
Horlayan herkes uyku apnesi çekmiyor. Ancak apne sorunu olan herkes horluyor. Özellikle damar yetmezliği bulunanlarda, uzun süre oturmak bu durumda etkili olabiliyor. Gün boyunca vücuttaki sıvı ayaklarda birikiyor. Bacak kasları zayıf olanlarda, kullanılmış, oksijen oranı düşmüş kirli kanı etkin ve hızlı şekilde yeniden kalbe göndermek için damarların ihtiyacı olan basınç da bulunmuyor. Kan, bir nevi bacaklarda birikiyor; buna ödem de ekleniyor.

Vücut yatay duruma geçtiğinde, yani gece yatarken, bacaklarda biriken sıvı yeniden dengenin sağlanması için kafa kısmına doğru akıyor. Bu sırada gırtlak bölgesindeki yumuşak dokuda ödem oluşabiliyor ve nefes borusunu sıkıştırıyor.

Apne, yani solunumun kısa süreli durması nadiren hayati tehlike yaratıyor, çünkü vücut oksijensiz kaldığında bir acil kurtarma planı uyguluyor ve kişiyi uyandırıyor. Ancak geceyi apnelerle geçiren kişi derin uykuya geçemiyor, sürekli uykusuzluk, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü çekiyor.

Ağır uyku apnesinde uygulanan az sayıdaki tedavi yöntemlerinden birini CPAP adlı solunum cihazı oluşturuyor. Cihazın maskesi sayesinde oksijen oranı ölçülüyor, gerektiğinde cihaz otomatik olarak oksijen desteğinde bulunuyor.

UCUZ VE KOLAY OLABİLİR
İtalya’daki Brescia üniversitesi bilim adamlarının yaptığı araştırmada, bir hafta boyunca gündüzleri varis çorabı giyen, damar yetmezliği bulunan deneklerde, gece vücutta denge için yer değiştiren sıvı miktarı yüzde 62 azaldı. Boyun bölgesinde doku ödemi de neredeyse aynı oranda gerilerken, apnelerin sayısı saatte yüzde 36 düştü.

Araştırmayı yöneten Stefania Redolfi, bu kadar kısa sürede böyle bir sonuca ulaşmalarının kendilerini şaşırttığını, ucuz ve kolay bir tedavi yöntemi olabilecek varis çoraplarının uzun vadedeki olumlu etkilerinin de araştırılabileceğini söyledi.

AA
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur