Üzüm Süt Kadar Önemli

Bilimsel Çalışmalar
Hatta üzüm ana sütü kadar güçlü ve sağlıklıdır. Geniş üzüm bağlarının bulunduğu köylerde bağbozumu döneminde taze üzüm suyu ile yapılan pestil yiyebileceğiniz tatlıların en şifalısıdır. Çocuklar, spor...
EMOJİLE

Hatta üzüm ana sütü kadar güçlü ve sağlıklıdır. Geniş üzüm bağlarının bulunduğu köylerde bağbozumu döneminde taze üzüm suyu ile yapılan pestil yiyebileceğiniz tatlıların en şifalısıdır.

Çocuklar, sporcular, asabi hastalar, hastalıktan yeni kalkanlar ile hamile kadınlara canlılık ve güç verdiği gibi karaciğer rahatsızlığı çekenler, romatizmalılar ve deri hastalıklarından muzdarip olanlar için de sağlık ve şifa kaynağıdır.

Hamilelikte bol yenen üzüm çocuğun sağlıklı olmasına yardımcı olur ve bulantıları giderir. Eğer çocuklarınıza bünyeleri için çok zararlı olan şekerli gıdalar yerine kuru üzüm yeme alışkanlığı kazandırırsanız onların sağlığı için ömür boyu sürecek güzel bir yatırım yapmış olursunuz.

Üzümün göğüs hastalıklarına da iyi geldiğini ve iyi bir enerji kaynağı olduğunu unutmayın. Çekirdeklerinden elde edilen E vitamini yönünden çok zengin olan yağ, kalp ve kolesterol rahatsızlıklarında özellikle tavsiye edilir. Ancak şeker hastaları için üzümün ne yazık ki çok yenmesi tavsiye edilmez.

Üzüm reçeteleri

Kansızlık: Karabiber ve kuru üzümü beraber yiyin. Badem, süt ve üzüm pekmezini karıştırıp günde iki üç kez için.

Ağız kokusu: 10 gr kuru üzümü 3 gr mersin ağacı yaprağıyla dövün, balla macun haline getirip akşam yatmadan önce ve sabah kalkınca birer tatlı kaşığı yiyin.

Öksürük ve bronşit: Bir avuç siyah kuru üzüm, yarım lt. sıcak suda kaynatılıp sıcak sıcak içilirse çok fayda verir.

Saç problemi olanlar: Haftada birkaç kere saçınızı üzüm suyu ile yıkayın, çok çabuk uzadığını göreceksiniz.

Koruk: Ham üzüm (koruk) gaz yapar. Çok yediğinizde susuzluk hissedersiniz. Kabuğu incelinceye kadar asmada kalanları gıda açısından daha iyidir.

Kalbinizi koruyun

Üzümün suyu kalbi kuvvetlendirir. Suyunda bolca bulunan potasyum kalp kaslarını güçlendirir. Yüksek tansiyon ve diğer nedenlerle yorulan kalp, yapılacak üzüm suyu kürü ile normale döner. Üzümün bünyesinde, yedisi sinir hücreleri için gerekli olan on beş çeşit aminoasit bulunur. Üzümdeki glutamik asit beyin metabolizmasını etkileyerek beyin yorgunluğunu giderir.

Suyundan tonik

Yüzünüze ve boynunuza taze üzüm suyu sürün. On dakika sonra ılık suyla yıkarsanız cildinizin taptaze ve parlak olduğunu görüp bu tonik etkisi yapan meyve suyundan vazgeçemeyeceksiniz.

Bozulmadan saklanacak üzüm suyu tarifi

Üzümleri yıkayın. Ellerinizle iyice ezin, bir kapta su kaynatın ve bu suyun içine ezdiğiniz üzümleri kabı ile beraber oturtun, bu şekilde yarım saat kadar kaynasın. Daha sonra bir torbaya boşaltın ve iyice sıkın. Elde ettiğiniz üzüm suyunu tekrar kaynama noktasına gelinceye kadar, ancak kaynatmadan ısıtın. Elde ettiğiniz bu üzüm suyunu suda kaynatarak temizlediğiniz kavanozlara/şişelere boşaltın ve bu kapları yarım saat kadar kaynayan suda bekletin.

Daha sonra çıkartıp soğutun ve ağızlarını sıcak parafinle kapatın. Altı ay bozulmadan, değerlerini kaybetmeden taze üzüm suyu içebilirsiniz. Biraz zahmetli gözükse de senede yalnızca iki kere yaparak bütün sene taze üzüm suyu içebileceksiniz.

Sarma deyip geçmeyin

Üzüm yaprağı vitamin açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. İçinde bolca C vitamini bulunan asma yaprakları ile pişirdiğimiz enfes yaprak sarmamız bu açıdan oldukça değerli bir yemektir. Özellikle kış aylarında üzüm yaprağını sarma ve dolmalarınızda kullanarak vücudunuzun ihtiyaç hissettiği C vitamininin bir kısmını karşılayacak ve soğuklardan dolayı yakalanabileceğiniz hastalıklarda koruyucu görev üstlenecektir.

Bununla birlikte asma yapraklarının özsuları açık yaralara çok iyi gelir ve yaranın tezlikle kapanmasını sağlar. Yara ve çıban bulunan bölgeye asma yaprağı sarılırsa muhakkak faydası görülür.

Kaplıcaya gidemeyenler üzüm yesin

Üzümün ihtiva ettiği karbonat size kaplıcalardan alacağınız şifayı sağlar. Yapacağınız üzüm kürü ile kaplıca etkisini elde ederken bünyenizi de zehirlerden arındırmış olacaksınız.

Üzüm kürünün mevsimi sonbahardır der kadim kaynaklar. İbn-i Sina da "Sonbaharda üzüm ye!" diyerek bu bilgilerimizi doğrular. Çünkü üzümler sonbaharda güneşi iyice içmiş ve böylece en şifalı hâllerine bürünmüş olur.

Bir veya iki haftalık bir üzüm kürü gücünüzü kuvvetinizi artırır. Günde rahatlıkla iki kilo yiyebilirsiniz. İki haftalık üzüm küründen sonra karaciğeriniz ve böbrekleriniz yenilenmiş olur ve kış aylarına çok daha sağlam adım atarsınız.

Ancak unutmamanız gereken nokta, üzümleri her hâlükârda iyi yıkamanızdır ki eğer tarım ilacı kullanılan bir bağdan geliyorsa üzerindeki çok zararlı tarım ilaçlarından arındırmanız gerekir. Bunlardan en tehlikesiz olanı ise eskiden beri tercih edilen kükürttür.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme