Uyku Apnesi Hayatı Zindan Ediyor

Bilimsel Çalışmalar
Antalya’da düzenlenen 33. Türk Ulusal Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Me...
EMOJİLE

Antalya’da düzenlenen 33. Türk Ulusal Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Önerci, uyku sırasındaki solunum duraklamalarından kaynaklanan ve uyku düzeninin bozulmasına sebep olan uyku apnesinin en önemli nedeninin fazla kilo olduğunu söyledi.

Dünyada uyku apnesinin en yaygın olduğu ülkenin ABD olduğunu belirten Prof. Dr. Önerci, kalorili yiyecekler ve fast food ile beslenen ABD’lilerin yaşadığı bu sorunun artık Türkiye’de de büyük önem taşıdığını kaydetti.

Önerci, ”Horlamak kişinin eşinin ve diğer aile bireylerinin hayatını mahvediyor. Uyku apnesi de kişinin kendi hayatını mahveder. Ağır apnesi olan insanın kalp krizi geçirme riski 10 kat, beyinde kanama veya emboli atma olasılığı da 4 kat fazladır” dedi.

Her türlü olumsuzluğun sebebi

Uyku apnesi sorunu olan kişilerin devamlı yorgunluk çektiğini bildiren Önerci, ”Sabahları zor kalkarlar, sinirlidirler, öğle yemeğini yer, uyuklarlar. Gündüz devamlı uyku hali vardır. Akşam eve gelirler su içmeye mecalleri olmaz. (Bir Allahın kulu su verse de içsem) derler. Hareketsizdirler. Mutsuzdurlar” dedi.

Yeni umut

Uyku apnesi sorununu çözmek için Hollanda’da geliştirilen bir cihazın önümüzdeki birkaç ay içinde piyasaya çıkacağını da kaydeden Prof. Dr. Metin Önerci, bu cihazın, uyku apnesi olan kişilerin uyurken tıkanmasına yol açan uyku pozisyonlarını değiştirmesine yardımcı olacağını belirtti.

Önerci, hastanın uykuya yatarken göğsüne yapıştıracağı bu cihazın bir yandan hastanın solunumunu, bir yandan da horlamasını takip edeceğini, sırt üstü yatıp da soluması durursa hafif bir titreşimle uyararak yatış pozisyonunu değiştirmesini sağlayacağını söyledi.

Star

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme