“Tuvalet Kullanmayı Bilmiyoruz”

Bilimsel Çalışmalar
OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk, tuvalet temizliği ve hijyenin önemine değinerek, ”Yaptığımız araştırmalara göre Türk insanının yüzde 95’i tuvalet kullanımını bilmiyor” dedi....
EMOJİLE

OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk, tuvalet temizliği ve hijyenin önemine değinerek, ”Yaptığımız araştırmalara göre Türk insanının yüzde 95’i tuvalet kullanımını bilmiyor” dedi.

Öztürk, bu yıl 11’incisini düzenledikleri ”Temiz Tuvalet Kampanyası” kapsamında Bursa Osmangazi İlköğretim Okulu öğrencileri ve velileri ile buluştu.

Osman Gazi İlköğretim Okulu Konferans Salonu’nda, slayt eşliğinde sunum yapan Öztürk, kampanya kapsamında OPET olarak, bilinçli toplum ve bilinçli hizmet anlayışı ile çalıştıklarını söyledi. Amaçlarının, Türkiye’nin gündemine ”Tuvalet Temizliği ve Hijyen” konularını getirerek, insanların bilinçlenmesini sağlamak olduğunu belirten Öztürk, çalışmalarını öncelikli olarak OPET istasyonlarında başlattıklarını ifade etti. Şimdiye kadar 10 milyonu aşkın kişiye eğitim verdiklerini anlatan Öztürk, tuvalet temizliği ve kullanımı konusunda bazı rakamları paylaştı.

Bayilerinin verdiği destekle kampanyalarını tüm hızıyla sürdürdüklerini belirten Öztürk, ”Yaptığımız araştırmalara göre Türk insanının yüzde 95’i tuvalet kullanımını bilmiyor. Ayrıca UNICEF’in diğer bir araştırmasına göre Türkiye’de tuvaletlerin yüzde 31’i sağlıksız koşullarda kullanılıyor. Türkiye’de, evlerin yüzde 6’sında tuvalet yok” dedi.

UNICEF’in yaptığı diğer bir araştırmaya göre ise dünyada her dakikada, 6 çocuğun ishal ve gıda zehirlenmesinden öldüğünü kaydeden Öztürk, bu hastalık ve ölümlerin en büyük sebebinin tuvalet temizliğindeki eksiklik ve yanlışlıklardan kaynaklandığının altını çizdi.

Tuvalet temizliğinin kısa filmlerle anlatıldığı bilgilendirme toplantısına, öğrenciler ve veliler yoğun ilgi gösterdi.

Kampanya kapsamında, okulun konferans salonunda, 4 seans halinde 1670 öğrenciye eğitim verileceği belirtildi.

Güncel Haber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme