Tok olduğunuz halde yemek istiyorsanız..

Bilimsel Çalışmalar
Yemeden duramayanların dikkatine Bu sorunun en büyük nedeni ‘mutluluk hormonu’ olan serotonin eksikliğidir. Aynı zamanda açlık, stres, yemek gibi etkenler de serotonin düzeyini etkilemekte...
EMOJİLE

Yemeden duramayanların dikkatine

Bu sorunun en büyük nedeni ‘mutluluk hormonu’ olan serotonin eksikliğidir. Aynı zamanda açlık, stres, yemek gibi etkenler de serotonin düzeyini etkilemektedir.

Unutmayın serotonin beyinde ne kadar fazlalaşırsa, beyninizin gönderdiği ‘hala ye’ sinyali de kapanacak.

Stresli insanlar ve depresyondakiler neden yemek yer?

Sıkıntılı kişilerin mutluluğu yiyeceklerde aramaya çalışmasının nedeni de serotoninle ilgilidir. Bazı yiyecekler gerçekten de daha iyi hissetmenizi sağlar.

Peki bu gıdalar nelerde var?

Karbonhidratlarda, tatlılarda ve nişastalı yiyeceklerde bulunur.

Serotonin düzeyini yükselten gıdalardan bazıları ise; peynir, çikolata, süt, portakal, hindi eti, mandalina ve domates gibi besinlerdir.

Fakat meyvenin içerisindeki karbonhidrat serotonin oluşturmaz. Bu nedenle yemek yediği halde hala bir şeyler yeme isteği olan bir insanın meyveyle bu hissi bastırması zordur.

Serotonin oluşturmayan besinler arasında protein de vardır. Yani yemek sonrası açlık hissettiğinizde protein içerikli gıdalar tüketmeniz bir işe yaramaz. Onun yerine yemekte serotonin içeren gıdalar tüketin ve beyniniz tok olduğunuzu anlasın.