Bilimsel Çalışmalar

Teknolojiye, Tamirci Hastalığı

TBMM’ye gelen uzman doktor, bilgisayar başında çok kalmanın ‘’Karpal tünel’’ adlı hastalığa yol açtığını açıkladı.. Aşırı sancı yapan hastalık, oto tamircilerinde de görülüyor. Bilgisayar başında çok zaman harcayanlarda ‘’Karpal Tünel..

Teknolojiye, Tamirci Hastalığı

TBMM’ye gelen uzman doktor, bilgisayar başında çok kalmanın ‘’Karpal tünel’’ adlı hastalığa yol açtığını açıkladı.. Aşırı sancı yapan hastalık, oto tamircilerinde de görülüyor.

Bilgisayar başında çok zaman harcayanlarda ‘’Karpal Tünel sendromu’’ adlı bir hastalık görüldüğü açıklandı. Elde uyuşma ile başlayan hastalık, geceleri uykudan uyandıracak kadar ağrıya neden oluyor. Hastalık, sinirlerin el bileği çevresinde sıkışmasıyla oluşuyor. Oto tamircilerinde de görülen hastalığın tedavisi için, cerrahi müdahale gerekiyor.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi İnternet Bağımlılığı Tedavi merkezi uzmanı Dr. Ömer Şenormancı, TBMM’de kurulan internet araştırma komisyonuna bilgi verdi. Şenormancı, bilgisayar bağımlılığının, çeşitli hastalıklara yol açtığını belirterek şöyle dedi.

‘’Bunlar. özbakım azalması, göz kuruması, sırt ve bel ağrıları, hareket azlığına bağlı kilo alımı, karpal tünel sendromu, uyku bozukluğu ve kan şekeri düzensizlikleridir. İnternet bağımlılığı yaygınlığı, yüzde 1.5 ile 8.2 oranında değişiyor. Bağımlılığının tedavisinde, alkol ve madde bağımlılığındaki gibi tekniklerden yararlanılıyor.

Şenormancı, internet bağımlılığının belirtilerini ise ‘’Aşırı zihinsel uğraş. bağlanma süresinde artışa ihtiyaç duyma, kullanımı azaltmaya yönelik başarısız girişimler, kullanımın azaltılması durumunda huzursuzluk, çevreye duyarsızlık, yalan söyleme’’ olarak açıkladı., ABD, Çin, Güney Kore, Tayvan’ın internet bağımlılığını ulusal bir problem olarak tanımladıklarını da vurguladı.

gazeteport.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL