Tavuğu pişirmeden önce sakın ha yıkamayın!

Bilimsel Çalışmalar
İngiltere Gıda Standartları Dairesi’nin (FSA), 4 bin 500 kişiyle yaptığı anket katılımcıların yüzde 44’ünün tavuğu pişirmeden önce yıkadığını ortaya çıkardı. FSA, tavuğun yıkanmasıyla...
EMOJİLE

İngiltere Gıda Standartları Dairesi’nin (FSA), 4 bin 500 kişiyle yaptığı anket katılımcıların yüzde 44’ünün tavuğu pişirmeden önce yıkadığını ortaya çıkardı.

FSA, tavuğun yıkanmasıyla etrafa sıçrayan sular aracılığıyla ellere, mutfak tezgahına, pişirme kaplarına kampilobakter bakterisi bulaştığını söyledi.

Bugün gazetesinin haberine göre İngiltere’de her yıl 280 bin kişinin kampilobakter enfeksiyonuna yakalandığı fakat ankete katılanlarınsa yalnız yüzde 28’inin bu enfeksiyondan haberdar olduğu belirtildi.

Tavukları pişirmeden önce yıkayanlar bunu daha çok mikropları temizlemek için veya alışkanlık olarak yaptıklarını ifade etti.Kampilobakter, gıda zehirlenmesine neden olan bakterilerin başında geliyor.

ÖLÜM RİSKİ DE TAŞIYOR

Gıda zehirlenmesi vakalarının çoğu tavuklardaki mikroplardan kaynaklanıyor. Zehirlenmenin belirtileri, ishal, mide krampları ve mide bulantıları, ateş ve halsizlik olarak ortaya çıkıyor.

Çoğu hastanın rahatsızlığı yalnızca birkaç gün sürüyor fakat gıda zehirlenmesi uzun vadede, bağırsak sendromu ve sinir sistemini etkileyen Guillain-Barre sendromu gibi sağlık sorunlarına da yol açabiliyor. Bu tip rahatsızlıkların ölüme de neden olabileceği belirtiliyor. En büyük risk grubu 5 yaş altı çocuk ve yaşlılar.FSA Başkanı Catherine Brown, “Araştırmamız tavuğun pişirilmeden önce yıkanmasının yaygın olduğunu gösteriyor” dedi.