Tansiyon Hastalarına Sıcak Hava Uyarısı

Bilimsel Çalışmalar
Uzmanlar, kalp ve yüksek tansiyon hastalarının sıcak havada dışarı çıkmamaları uyarısında bulunuyor. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Fatih Demircioğlu, yüksek tansiyon ve kalp hastalarının, acil işleri olmadığ...
EMOJİLE

Uzmanlar, kalp ve yüksek tansiyon hastalarının sıcak havada dışarı çıkmamaları uyarısında bulunuyor. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Fatih Demircioğlu, yüksek tansiyon ve kalp hastalarının, acil işleri olmadığı sürece saat 11.00 ile 15.30 arasında evlerinden çıkmaması gerektiğini söyledi.

Sıcak ve nemli havada dolaşmanın kalp ve yüksek tansiyon hastaları için büyük risk olduğunu belirten Demircioğlu, Antalya bölgesinde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıkmaya başladığı için kalp rahatsızlığı bulunan hastaların dikkatli olması uyarısında bulundu.

Sıcak ve nemli havada sıvı kaybının yüksek olmasından ötürü vücudun su dengesinin bozulacağına dikkat çeken Demircioğlu, yüksek tansiyon ve kalp hastalarının yağlı yiyeceklerden kaçınmaları gerektiğini kaydetti. Demircioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Antalya bölgesinde hava sıcaklıkları mevsim itibari ile sürekli artış gösterecek. Yüksek tansiyon ve kalp hastaları vücut sağlıklarını bu mevsimde iyi korumak zorunda. Sıcak havalarda bol bol sıvı tüketelim. Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınalım. Güneşli havadan etkilenmemek için mutlaka başımıza koruyucu alalım. Terleyen iç çamaşırlarımızı hemen değiştirelim. Kalp ritmini bozacak yağlı yiyeceklerden kaçınalım. Bol bol meyve ve sıvı içecek tüketelim. Vücutta su kaybı çok olacağı için yanımızda sürekli su bulunduralım."

Manavgat Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mehmet Kuru da kalp ve yüksek tansiyon hastalarının sıcak ve nemli havada uzun süreli açık alanda kalmamalarını tavsiye etti. Sıcak ve nemli havada vücutta su kaybının olacağını belirten Kuru, sıcak havalarda vücut sağlığı için bol bol sıvı içecek ve meyve tüketilmesinin önemli olduğunu dile getirdi.

Haber 7

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme