Sezeryan Kararı Sorgulanmalı

Bilimsel Çalışmalar
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TBMM Genel Kurulunda, milletvekillerinin yazılı soru önergelerini yanıtladı. Sezeryan yerine normal doğumun teşvik edilmesiyle ilgili olarak 2008 yılından beri yürütülen pro...
EMOJİLE

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TBMM Genel Kurulunda, milletvekillerinin yazılı soru önergelerini yanıtladı.

Sezeryan yerine normal doğumun teşvik edilmesiyle ilgili olarak 2008 yılından beri yürütülen programların etkisini göstermeye başladığına işaret eden Akdağ, ”2009 yılında ilk gebelikte sezeryan yüzde 27 iken, alınan tedbirlerle bu yüzde 24’lere düşmüş durumdadır. Gereksiz sezeryanler hem anneye hem de çocuklara zarar veriyor. Vatandaşlarımız sezeryan kararını mutlaka sorgulasın. Estetik kaygılarla yapılan sezeryanler son derece yanlıştır. Normal doğum anne ve bebek açısından son derece faydalıdır. Sezeryana ancak ihtiyaç olduğunda başvurulmalı” dedi.

Tam gün uygulaması

Akdağ, tam gün uygulamasıyla ilgili soruları yanıtlarken, Haziran sonundan Kasım sonuna kadar bakanlığa bağlı hastanelerden klinik şef, şef yardımcısı, uzman doktor, doktor başasistan ve asistan olarak görev yapan hekimlerden 407’sinin emekli olduğunu, 1859’unun da istifa olmak üzere toplam 2266 kişinin ayrıldığını bildirdi.

Sağlık Bakanı Akdağ, ”Ancak 7196 hekim de bakanlık kadrolarına atanmıştır. Tam gün kanunu nedeniyle önemli ayrılış yoktur, hizmetler devam ediyor. Muhalefetin tam gün konusunda bize desteğini bekliyoruz. Çünkü tam gün halkın yararınadır, vatandaşları muayenehanelere yönlendiren köhnemiş sistemin sonlandırılmasıdır. Tam günün anlamı: ‘vatandaş olarak devletin hastanesine gittiğimde ayrıca para ödemek zorunda kalacağım muayenehaneye yönlendirilmeyeceğim’. Biz yıllarca çile çektik. Bu çile sonlandırılmıştır” diye konuştu.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme