Şeker yemek şişliğe neden oluyor!

Bilimsel Çalışmalar
Sadece tuzun değil şekerin de şişmeye neden olduğunu anlatan diyetisyen Pınar Kural Enç, Akşam Gazetesi’nde yer alan açıklamasında ödemden kurtulmak için şunları önerdi:  Hazır yiyecek...
EMOJİLE

Sadece tuzun değil şekerin de şişmeye neden olduğunu anlatan diyetisyen Pınar Kural Enç, Akşam Gazetesi’nde yer alan açıklamasında ödemden kurtulmak için şunları önerdi: 

Hazır yiyecekler, et suyu tabletleri, turşular, konserveler tuz yönünden zengin besinler. Bu nedenle bu besinlere dikkat.

Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa gün içinde ödem atımını hızlandıran biberiye, ısırgan otu, kiraz sapı ve funda yaprağı gibi bitkilerin çaylarını için.

Yeşil yapraklı sebzeler vücuttun fazla suyu atmaya yardımcı olur. Ayrıca posa içeriği yüksek olan gıdalarında bağırsakların çalışmasını arttırdığı için ödemin atılmasında katkısı vardır. Ayrıca, probiyotik yoğurt veya kefir tüketmenizde fayda var. 

Yetersiz uyku ödemi kolaylaştırır. 

Günde 7-8 saat uyumaya özen gösterin.

Karbonhidrat yerine kompleks karbonhidrat içeren besinler (tam tahıllı, kepekli, çavdarlı gibi) tüketmenizde yarar var. 

Düzenli olarak günde 2-2.5 litre su için. 

BİR GÜNLÜK ÖDEM ATICI TARİFİ

Gece yatmadan önce 1 bardak suya, 1 adet  kuru hurma koyup bekletin. 

Sabah hem geceden hazırladığınız bu suyu hem hurmayı tüketin. Bağırsak hareketlerinin hızlanmasını ve ödemin atılmasını sağlar.

1 demet maydanoz, 2 salatalık ve 1 orta boy havuç suyunu karıştırıp için. Dilerseniz 1 çay kaşığı rendelenmiş taze zencefil de ekleyebilirsiniz. Günde 2 kere aralarda tüketmek ödem atmanın sihirli formülünden biridir.