Şeker ve çikolata, zihin açmıyor

Bilimsel Çalışmalar
Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Beslenme ve Uzmanı Dyt. Gizem Keservuran, çocukların, sınav öncesinde fazla miktarda basit şeker içeren gıda; yani çikolata, şekerleme, tatlılar ve bisküviler ve...
EMOJİLE

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Beslenme ve Uzmanı Dyt. Gizem Keservuran, çocukların, sınav öncesinde fazla miktarda basit şeker içeren gıda; yani çikolata, şekerleme, tatlılar ve bisküviler verilmesinin yapılan en büyük yanlışlardan biri olduğunu söyledi.

"Beyin, kandaki şekeri enerji olarak kullanmaktadır. Sanılanın aksine sofra şekeri, yani basit karbonhidratlar, kan şekerini hızla yükseltip düşürdüğü için beynin şekere olan ihtiyacını karşılamaz ve kanda hipoglisemiye (kan şekerinin düşmesi) sebep olur." diyen Keservuran, bu durumun öğrencilerde dikkat dağınıklığına, konsantrasyon bozukluğuna ve uyku haline yolaçtığını dile getirdi. Keservuran, bu nedenle sınav öncesi ve sınav sırasında basit karbonhidrat içeren gıdalardan (çikolata kaplı drajeler, şekerlemeler vs.) uzak durulması gerektiğini söyledi.

Kahvaltıda sucuk yemeyin

Sınav esnasında susamaya neden olabilecek aşırı tuzlu besinlerden kaçınılmalı (salamuralar, sucuk, tuzlu çubuk krakerler vb). Kahvaltıda içecek olarak kafein içeren çay, kahve yerine taze yeşil çay, tarçın, karanfil, elma, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilebilir. Eğer böyle bir alışkanlık yoksa özel bir değişikliğe gerek yok.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme