Şeker kısıtlaması ABD’lilerin tadını kaçıracak

Bilimsel Çalışmalar
New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg aşırı şişmanlık yani obeziteyle mücadele kapsamında lokantalarda trans yağların kullanılmasını yasaklamış, menülere, yemeklerin kalori değerinin yazılması ş...
EMOJİLE

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg aşırı şişmanlık yani obeziteyle mücadele kapsamında lokantalarda trans yağların kullanılmasını yasaklamış, menülere, yemeklerin kalori değerinin yazılması şartını getirmişti. Bloomberg şimdi de New York’ta 450 gramın üzerindeki bardaklarda şekerli meşrubat satılmasını yasaklayan bir yasa tasarısı hazırlıyor. Bazı beslenme uzmanları Bloomberg’ün doğru adım attığını düşünse de bazıları belediye başkanının çok ileri gittiğini savunuyor.

Bazı New Yorklular bundan memnun değil. Bu kadın, "Ne biçim eyalet burası? Meşrubat da mı içemeyeceğiz?" diye sorguluyor.

Bir başkası, "Bu ülkede demokrasi var. Ne tür içecek içeceğimize biz karar vermeliyiz," diyor.

Muhafazakar eğilimli Ulusal Kamu Politikaları Araştırma Merkezi’nden David Almasi Bloomberg’ün önerisine karşı çıkıyor: "Belediye Başkanı Bloomberg bir restorana gittiğinizde 40 onzluk bira satın almanıza izin veriyor ancak aynı miktarda kola satın almanıza izin vermiyor" diyor.

Süpermarketler 32 onz yani 907 gramlık bardaklarda gazlı meşrubat satıyor. New Yorklu yetkililer, 2006’da yapılan bir araştırmaya dayanarak şekerli içeceklerin uzun vadede obezite, kalp ve şeker hastalığına yol açtığını söylüyor.

Beslenme uzmanı Claire Le Brun da aynı görüşte: "907 gram sıvı şekere neden ihtiyacınız olsun? Bu kadar çok şekerin hiçbir besin değeri yok. Yağ olarak bedeninizde birikecek aşırı miktarda kalori olmaktan başka işe yaramaz."

LeBrun, şeker tükettikçe canınızın daha çok şeker istediğini söylüyor. Bu kadın,  "Kola bağımlısıydım. Şimdi de koladan uzak durmak çok zor geliyor," diyor.

Almanyanın sesi

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi