Bilimsel Çalışmalar

Salgında “Fasulye Filizi” Şüphesi

Almanya’dan başlayarak 12 ülkeye yayılan ve şimdiye kadar 22 kişinin ölümüne yol açan koli basili virüsünün, ülkenin kuzeyinde yetişen fasulye filizlerinden kaynaklandığı ifade ediliyor. Hastalığın ilk görüldüğü Hamburg’da, yatak sıkıntısı..

Salgında “Fasulye Filizi” Şüphesi

Almanya’dan başlayarak 12 ülkeye yayılan ve şimdiye kadar 22 kişinin ölümüne yol açan koli basili virüsünün, ülkenin kuzeyinde yetişen fasulye filizlerinden kaynaklandığı ifade ediliyor.

Hastalığın ilk görüldüğü Hamburg’da, yatak sıkıntısı yüzünden, daha iyi olan hastalar tam iyileşmeden taburcu ediliyor. Çevre kentlerdeki hastanelerden de yardım istendi.

Hastalananların 500’ünün Durumu Ağır
Avrupa’da bin 700’den fazla kişi şimdiye kadar nadir olarak görülen koli basili virüsü yüzünden hastalandı, 500’den fazlasının durumu ağır.

Bu hastaların tamamına yakınının Almanya’nın kuzeyindeki bölgelerde bir süre bulunduğu bildirildi.

Virüsün kaynağını bulmak için biliminsanları hummalı bir şekilde çalışırken, Almanya’nın Saksonya Eyaleti Tarım Bakanı Gert Lindemann, koli basili salgınının fasulye filizlerinden yayılmış olabileceği açıklamasında bulundu.

Hijyen koşullarına uyulmayan bir çiftlikten ve biogaz çiftliklerinden şüpheleniliyor.

Hastaların 17’sinin Almanya’nın kuzeyindeki liman kenti olan Lübek’te bir lokantada yemek yedikleri ortaya çıktı.

Alman yetkililer, önce virüsün İspanya’dan ithal edilen salatalıklardan yayıldığını ileri sürmüş, ancak İspanya’da sadece 1 kişinin hastalanması, onun da Almanya’dan geldiğinin anlaşılması, bu teoriyi çürütmüştü.

Dünya Sağlık Örgütü Uyardı
Dünya Sağlık Örgütü, hastaları gereksiz antibiyotik kullanmamaları, antibiyotik kullanan hastalar arasında ölüm oranının yüksek olduğunu duyururken; doktorlar virüsün biran evvel vücuttan atılması için bağırsak enfeksiyonu ilaçlarının alınmaması uyarısında bulunuyor.

Trt.net.tr

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL