Sağlık Ocağında Skandal!

Bilimsel Çalışmalar
Bitlis’in Ahlat ilçesi Burcukaya Köyü’nde yaşayan Murat Balıkçı, Ovakışla Sağlık Ocağı’nda hemşire N.A’nın 3 aylık bebeğine yüksek dozda aşı yaptığını iddia ederek savcılığa su...
EMOJİLE

Bitlis’in Ahlat ilçesi Burcukaya Köyü’nde yaşayan Murat Balıkçı, Ovakışla Sağlık Ocağı’nda hemşire N.A’nın 3 aylık bebeğine yüksek dozda aşı yaptığını iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulundu. Bitlis Sağlık Müdürlüğü hemşire N.A’yı açığa alırken, verem hastalığı riski bulunan bebeğin 6 ay boyunca gözetim altında tutulacağı belirtildi.

Ahlat İlçesi Burcukaya Köyü’nde yaşayan Murat Balıkçı, geçen hafta Ovakışla Sağlık Ocağı’nda verem aşısı yapıldığını duyunca 3 aylık bebeği Emine Balıkçı’yı aşı için sağlık ocağına götürdü. Burada hemşire N.A., minik bebeğe aşı yaptı. Ancak minik Emine’nin aşıdan sonra sürekli ağlaması ve ateşinin çıkması üzerine baba Murat Balıkçı kızını tekrar ocağa geri götürdü. Burada yapılan müdahalenin ardından minik Emine Bitlis Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

Hastanede minik Emine’ye 20 bebeğe yapılacak kadar fazla dozda aşı yapıldığını öğrenen baba Balıkçı şoke oldu. Çocuğunu büyük bir sağlık sorunu yaşayacağını belirten Balıkçı, "Geçen hafta doktor ve hemşireler verem aşısı yapmak üzere Ovakışla Beldesi’ndeki sağlık ocağına geldiler. Biz de bebeğimizin aşılarını hiç aksatmıyorduk.

Doktorların aşı için geldiğini duyunca, hemen 3 aylık kızımı alarak sağlık ocağına gittim. Burada hemşire bebeğe aşıyı yaptı. Ancak eve döndükten sonra, kızım sürekli ağlamaya başladı ve ateşi çıktı. Bebeğimi ilk olarak sağlık ocağına, oradan da hastaneye götürdüm. Burada kızıma yüksek dozda aşı yapıldığını öğrendim. 20 çocuğa vurulması gereken dozda aşıyı kızıma vurmuşlar. Bu aşıdan sonra kızım verem hastalığına yakalanma riski çok fazla. Ben de hemşire ve sorumlular hakkında Ahlat Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundum" dedi. Baba Balıkçı, kızı Emine’nin Verem Savaş Dispanserliği’nde ilaç tedavisine başlandığını belirtti.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Bitlis İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ise, olayın hemen ardından hemşire N.A’nın açığa alındığını ve hakkında idari soruşturmanın başlatıldığını bildirdi. Yetkililer, bebeğinin verem hastalığına yakalanma riskinin yüksek olduğunu, ancak hayati tehlikesinin bulunmadığını söyledi. Hastane yetkilileri Emine bebeğin 6 ay boyunca gözetim altında tutulacağını söyledi.

DHA