Saçlar Neden Grileşir?

Bilimsel Çalışmalar
Daha önceki teoriler saçların grileşmesinin, stres ve beslenme bozuklukları gibi sorunlara göre değişiklik gösterdiğini savunuyordu. Kadınlarda saçların grileşmesinin nedenlerini araştıran ve genlere ...
EMOJİLE

Daha önceki teoriler saçların grileşmesinin, stres ve beslenme bozuklukları gibi sorunlara göre değişiklik gösterdiğini savunuyordu.

Kadınlarda saçların grileşmesinin nedenlerini araştıran ve genlere bağlı faktörleri göz önünde bulunduran araştırmacılar konu üzerine bir inceleme başlattı.

Araştırmacılar, yaşları 59-81 arasında değişen 200 tek ve çift yumurta ikiz kız kardeşleri inceledi. Aynı genleri taşıyan ve birbiriyle karıştırılacak derecede benzeyen tek yumurta ikizlerinde aynı düzeyde grilik tespit edildi. Diğer taraftan, genleri farklı olan çift yumurta ikizlerinde grileşme oranı birbirinden farklıydı.

Uzmanlar bulgular dahilinde saçlardaki grileşme eğiliminin genler tarafından belirlendiğini ortaya koydu.

Genlerimiz üzerinde herhangi bir etkimizin olmadığını hepimiz biliriz. Ancak Saç rengimizden memnun değilsek, önümüze binlerce renk sunan kuaförlerin kapısı çalmak gibi bir avantajımız da vardır.

Milliyet