Profesörden İlginç Yağmur Tavsiyesi!

Bilimsel Çalışmalar
Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam, son dönemde Türkiye genelinde görülen yağmurların Sahra Çölü tozlarından kaynaklandığını ve bereketin göstergesi ol...
EMOJİLE

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam, son dönemde Türkiye genelinde görülen yağmurların Sahra Çölü tozlarından kaynaklandığını ve bereketin göstergesi olduğunu belirterek, vatandaşlara bu yağmurda dışarı çıkarak ıslanması tavsiyesinde bulundu.

AA muhabirine bilgi veren Prof. Dr. Saydam, son dönemde yağan yağmurların bereket göstergesi olduğunu ifade etti.

Son dönem yağışlarının arkasında Sahra Çölü tozlarının bulunduğunu anlatan Saydam, ”Bu yağışların bereketli olmasını bu tozlar yapıyor. Bu nedenle her yer bereket dolacak. Ürünler artacak, barajlar dolacak” açıklamasında bulundu.

Yağışları ”normal mevsim yağışları” olarak değerlendiren Saydam, iklim değişikliği açıklamalarının da yersiz olduğunu söyledi.

Vatandaşlara ”Çıksınlar, bu yağmurda ıslansınlar” önerisinde bulunan Saydam, bu önerinin kutsal kitap Kuran-ı Kerim’de de yer aldığını belirtti.

HÜ Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saydam, şöyle konuştu:

”Yağışlarla birlikte, hem demir, hem mangan, hem çinko, diğer elementler ve de en önemlisi aminoasitler yağıyor. Amino asitler de proteinin temel taşı. Örneğin şu günlerde ülkemizde yağan yağmur bereketin ta kendisi. Bu yağmuru herkese tavsiye ediyoruz. Bu yağmurun bekletilmeden içilmesi gerekiyor. ‘Bu yağmuru bekletelim, kaynatalım da içelim. İçinde kir pis vardır’ dendiğinde o zaman şişe suyu ile hiç bir farkı kalmıyor. Bu yağmurlarda, yağmur suyunu hiç bekletmeden içmek ve yağmur altında durmak önemli. Gökten yağan vitamin bile denilebilir.”

Prof. Dr. Saydam, ”Havadan Tozdan” kitabında, bu yağışların neden ve nasıl ”bereketli” sıfatını kazandığını adım adım anlattığını sözlerine ekledi.

VATANDAŞ ”KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE” BAĞLADI!
Yaz aylarının yaklaşmasına karşın, hafta boyunca yurt genelinde etkisini sürdüren yağış ve soğuk hava, bazı vatandaşlar için sıkıntı yaratırken, bazı vatandaşlar, ”bereket” diyerek yağışları olumlu karşıladı.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, özellikle son 2 gün İç Anadolu’da etkili olan yağışlar nedeniyle çok sayıda ev ve iş yerini su bastı. Yağışlar nedeniyle kent merkezlerindeki trafik yoğunluğu artarken, bazı yollar bir süreliğine ulaşıma kapandı. Ankara’da İstanbul yolunda rögarların kapanması nedeniyle yaklaşık yarım metre yükselen suda mahsur kalan araçlar çekicilerle kurtarıldı. İstanbul Yolu’nun her iki yönünde uzun araç kuyrukları oluşurken, yaşanan sıkıntı, belediye ekiplerinin suyu tahliye etmesiyle çözüldü.

Vatandaşlarsa yağış için farklı değerlendirmelerde bulundu. Bazı vatandaşlar, yağışları ”bereket” olarak nitelendirirken, çiftçilerin bu yağışlardan memnun kalacağını, üretim için yağış gerektiğini ifade etti.

Toplu ulaşım araçları vatandaşlar tarafından yoğun rağbet görürken, kimileri, ulaşımın alt yapı sorunları nedeniyle aksadığını savunarak, yetkililerden çözüm bulmasını istedi.

Gençlerin yağışlara yaklaşımıysa farklı oldu. Yağışlı ve serin havalar nedeniyle yeterince dışarıda vakit geçirememekten yakınan gençler, yaz mevsiminin biran evvel gelmesini beklediklerini söyledi.

”YAĞIŞLARIN NEDENİ KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ”
Vatandaşlar, yaz aylarının yaklaşmasına karşın havaların hala yağışlı ve soğuk olmasının nedeninin ”küresel iklim değişikliği” olduğu konusunda birleşti.

Bazı vatandaşlar, durumu olumsuz değerlendirmezken, bazıları soğuk havanın alım gücü düşük kesimler için her zaman sıkıntı yarattığını belirtti.

Yağışlardan en karlı çıkanlar ise şemsiye satan işportacılar ve taksiciler oldu. Ani bastıran yağışlara tedbirsiz yakalanan vatandaşlar ”kurtarıcı” olarak yol kenarında satılan şemsiyelere yöneldi.

Taksiciler, normal zamanlara oranla yağışlı günlerde daha fazla müşteri aldıklarını belirtirken, Taksi şoförü Mehmet Karamemiş, yağışlı havalarda vatandaşların taksilere ”akın ettiğini” söyledi.

Kimilerinin yaz mevsiminin gecikmesinden rahatsız olduğunu ifade eden Karamemiş, taksiciler için olumsuz hava şartlarının daha makbul olduğunu belirtti. Karamemiş, ”Yaz ayları zaten iş kalmıyor, o nedenle yağışlar ne kadar sürerse bizim için o kadar iyi” dedi.

Bu arada, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, yağışların bugün ve yarın da yurdun büyük bölümünde aralıklarla etkili olması bekleniyor. Yağışlı sistemin pazar gününden itibaren yurdun batı bölgelerini terkedeceği, yurdun diğer bölgelerinde etkisini sürdüreceği tahmin ediliyor.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme