Organ bağışında yeni sistem

Bilimsel Çalışmalar
Sağlık Bakanlığı ile PTT Genel Müdürlüğü arasında organ bağışının artırılmasına yönelik protokol imzalandı. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, törende vasiyetle yapılacak or...
EMOJİLE

Sağlık Bakanlığı ile PTT Genel Müdürlüğü arasında organ bağışının artırılmasına yönelik protokol imzalandı. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, törende vasiyetle yapılacak organ bağışı hakkında bilgi verdi. İki şahit huzurundaki organ bağışının Sağlık Bakanlığı’nın Ulusal Koordinasyon Merkezi’ne kaydedileceğini belirten Şencan, kişinin uygun gördüğü bir yakınının kısa mesajla bu bağıştan bilgi sahibi yapılacağını ve beyin ölümü halinde de hastanın ailesinden onay isteneceğini anlattı. 

Organ naklinde gelişmiş ülke düzeyindeki Türkiye’nin kadavradan nakil sayısında yetersiz durumda olduğunu ifade eden Şencan, ”Daha çok insana ulaşmak zorundayız. Bu bir gönüllülük işi. Kadavradan nakil sayısını arttırmak zorundayız. Organ bağışının bir gönül işi olduğunu duyurmak zorundayız” diye konuştu. Dünyada bazı ülkelerde ölen kişinin organlarının doğrudan devlet tarafından alınabildiğini, ancak Türkiye’de aile izninin esas olduğunu kaydeden Şencan, ailelerin kişinin sağlığında verdiği bu karara saygı göstermesini ümit ettiklerini dile getirdi.

PTT Genel Müdürü Osman Tural ise insana yapılacak en büyük bağışın organ olduğunu belirterek, ”Anadolu’da bir tabir var ‘az veren candan çok veren maldan verir’ organ bağışı gerçekten candan vermek gibi ifade edebileceğimiz bir husus” dedi.

Organ bağışında bilinçlendirmenin Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı çalışmalarla belli aşamalara geldiğine dikkati çeken Tural, ”Değişik projeler nedeniyle bir araya geldik ancak ben iddia ediyorum, herhalde en anlamlı, en önemli ve en insani projemiz Organ Bağışı Projesi. PTT olarak biz, arzuladığımız ölçüde organ bağışı kampanyası çerçevesinde Türkiye’de organ bağışının yaygınlaşması anlamında bir nebzede olsun çorbada birazcık tuzumuzun olması bizi memnun eder” diye konuştu.

PTT’de aylık işlem yapan kişi sayısının 26 milyon civarında olduğunu dile getiren Tural, hukuken organ bağışlama yetkisine sahip olan insanların yarıdan fazlasının kendilerinden hizmet aldığını, kampanya çerçevesinde bu insanlara dokunabilme, ulaşabilme ve bu hususu anlatabilme konusunda alt yapıya sahip olduklarını söyledi. Sosyal sorumluluk konusunda belli adımlar atma çabasında olan bir kuruluş olduklarına dikkati çeken Tural, Türk Kızılayı ile de kan bağışı kampanyaları olduğunu ancak, organ bağışının daha anlamlı olduğunu kaydetti. Organ Bağışı Projesi’nin 1 Ocak 2013’ten itibaren geçerli olacak şekilde alt yapıyı oluşturduklarını ifade eden Tural, proje kapsamında çeşitli oluşumların bugünden itibaren hızlanacağını, web yazılımlı ortam oluşturulduğunu anlattı.

Organ bağışında bulunan kişilerin kaydının sisteme yapılacağını belirten Tural, kampanyanın personele ve PTT’den hizmet alan vatandaşlara yönelik yürütüleceğini söyledi. Sağlık Bakanlığı’nın gönderdiği afişlerin PTT’nin ülke genelindeki 4 bin 600 iş yerinde belli periyotlarla sergileneceğini anlatan Tural, organ bağışını anlatan filmlerin PTT merkezlerindeki kapalı devre yayın sistemlerinde müşterilerin beklerken izlemesi için yayınlanacağını bildirdi. 

Talep edilmesi halinde belli merkezlerde kurulacak stantlarla, kişilere doğrudan dokunabilme ve organ bağışının anlatılabilme imkanının gerçekleşeceğini ifade eden Tural, ”Tüm merkezlerimizi bu anlamda Sağlık Bakanlığı’nın emrine sunuyoruz” dedi. 

PTT’nin internet sitesinde kampanyayla ilgili tanıtımlara yer verileceğini bildiren Tural, Sağlık Bakanlığı’nın organ bağışıyla ilgili gönderdiği 5 bin 500 afiş, 15 biner broşürle kitap ayracının bölge ve il müdürlüğüne gönderildiğini ve bugünden itibaren dağıtımlarının başlayacağını söyledi. Tural, ”Biz, 15 Mart’a kadar yani 2,5 ayda 135 personelimiz, 411 vatandaşımız tarafından organ bağışında bulunulmasını sağlamışız. Kampanya daha başlamadan bu kadar sayıya ulaşıyor olmamız bunun, kampanyayla artacağının göstergesi” dedi. Konuşmaların ardından Tural, İrfan Şencan’a plaket ve pul koleksiyonu hediye etti. Şencan da Tural’a teşekkür plaketi takdim etti. Daha sonra imzalanan protokolün ardından Şencan ve Tural organlarını bağışladı.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme