Omuz Ağrısından Kurtulmak Mümkün

Bilimsel Çalışmalar
Bel, boyun ve diz ağrılarından sonra vücutta en sık rastlanan ve orta yaştaki her beş kişiden birinde görülen omuz ağrılarından kurtulmanın ilk şartı; omzu hareket ettirmek. Omuz ağrısı yaşayanlarda a...
EMOJİLE

Bel, boyun ve diz ağrılarından sonra vücutta en sık rastlanan ve orta yaştaki her beş kişiden birinde görülen omuz ağrılarından kurtulmanın ilk şartı; omzu hareket ettirmek.

Omuz ağrısı yaşayanlarda ameliyatsız tedavi seçenekleri tükendiğinde cerrahi girişimlerin gündeme geldiğini belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Kıral, omuz ağrıları ve bu ağrılardan kurtulma yolları hakkında şu bilgileri veriyor:

“Ameliyatlarda döndürücü kılıf kirişlerindeki kireç çökmelerinin temizlenmesi veya yırtıkların tamir edilmesi, bu kirişlere baskı yapan kemik çıkıntılarının kesilerek sıkışmanın ortadan kaldırılması, iltihaplı keseciklerin temizlenmesi ve hatta nadiren de olsa omuz ekleminin yerine suni mafsal takılmasına kadar çeşitli cerrahi girişimler söz konusu olabilir. Bunun hangisinin yapılacağına ise hastanın durumu, yaşı, hastalığın evresi gibi faktörlere bakılarak karar verilir. Bu cerrahi girişimlerin bir kısmı kapalı yöntemlerle (artroskopi), bir kısmı ise açık yöntemlerle gerçekleştirilir.

OMUZ AĞRISININ NEDENLERİ

Omuz ağrısına yol açan çok sayıda neden vardır. Ağrıların bir kısmı omuz eklemine ait bir sorundan kaynaklanır. Bir kısmı ise başka bir bölgeden yansır veya başka bir hastalığın habercisidir. Omuz ağrıları içerisinde yüzde 60 oranla en fazla rastlanan neden, döndürücü kılıfla ilgili hastalıklardır.

Omzun kendi sorunlarından ya da diğer nedenlerle oluşan ağrılar sonucu hasta omzunu uzun süre hareketsiz bırakırsa, omuz hareketlerinin neredeyse tamamen kısıtlandığı ve ‘donmuş omuz’ diye nitelendirilen ağır bir tablo ortaya çıkabilir. Hastalığın aşamalarına göre ameliyatsız ve ameliyatlı çözümler vardır.

YAPILMAMASI GEREKENLER

Omuz ağrıları yaşın ilerlemesi ve yanlış hareketlerle günlük yaşamı altüst edecek kadar şiddetlenebilir, omuz ağrılarından korunmak için, yapılmaması gerekenler şunlardır:

• Ağır paket ve yükler taşıyarak omzunuzu zorlamayın.

• Araç kullanırken camı açmayın.

• Uzun süre kollarınızı yukarıda tutmanıza yol açan çamaşır asma, perde asma, yüksek raflardan cisimler indirme gibi hareketlerden mümkün olduğunca kaçının.

• Çocuklarınızın okul sıralarında doğru oturmasına dikkat edin ve ağır okul çantaları taşımasına izin vermeyin.

BUNLARI YAPIN…

• Düzenli omuz egzersizleri yapın. Yoga ve yüzme omuz ağrılarını gidermek için faydalı sporlardır.

• Omuz ağrısı kolayca kronikleşebileceği için vakit kaybetmeden hekime başvurun.

Ntvmsnbc