Mutluluk Veren Vitamin

Bilimsel Çalışmalar
Tabii ki D vitamini! Eksikliğinde vücutta ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen D vitamini hakkında bilmeniz gereken her şey… Yağda eriyebilen vitaminlerden olan D vitamini, kemik gelişimi içi...
EMOJİLE

Tabii ki D vitamini! Eksikliğinde vücutta ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen D vitamini hakkında bilmeniz gereken her şey…

Yağda eriyebilen vitaminlerden olan D vitamini, kemik gelişimi için çok önemli bir vitamindir. Eksikliğinde vücutta ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

D vitamini hangi yiyeceklerde bulunur?

Başlıca D vitamini kaynağı güneştir. Besinler arasındaki D vitamini kaynakları ise şöyle sıralanabilir:

-Somon, ringa ve uskumru gibi yağlı balıklar ve balık yağı
-Tereyağı, peynir
-Yumurta sarısı
-Süt
-Karaciğer

D vitamininin yararları

-D vitamininin en büyük etkisi kemikler ve dişler üzerindedir. Bu vitamin, kalsiyum ve fosfor emilimini düzenleyerek kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlar, raşitizmi (kemik zayıflığı) önler. Kalsiyumla birlikte kemik gelişimini kontrol eder. Bu nedenle bebeklerde ve çocuklarda D vitamini ihtiyacını karşılamak önemlidir.

-İnce bağırsaklarda kalsiyum ve fosforun emilimini düzenleyerek kemik büyümesi, sertleşmesi ve tamiri üzerinde etkili olur.

-Sindirim sistemine iyi gelme özelliği bulunan D vitamini, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

-Kaslar için de yararlı olan D vitamini, ameliyatlar sonrası oluşabilecek kas kasılmalarını önlemeye yardımcıdır.

-Tiroit fonksiyonları ve normal kan pıhtılaşması için gereklidir.

-Böbrek hastalıklarında düşük kan kalsiyumu seviyesini düzenler.

-D vitamininin beyindeki serotonin üretimini etkileyerek bu oluşuma yardımcı olabileceği düşünülüyor. D vitamini ayrıca stres ve yorgunluk karşıtı etkisi bulunan magnezyumun emilimine de yardımcı oluyor. Dolayısıyla D vitamini ruh durumuna iyi geliyor, mutluluk veriyor.

Kansere karşı D vitamini
Uzmanlar, kanser hücrelerinin normal haline dönmesi için D vitamininin büyük önem taşıdığını düşünüyor. Araştırmalar, lösemisi veya tümörü olan hayvanlarda D vitamininin, yaşam umudunu yüzde 30 ila yüzde 50 oranında artırdığını gösteriyor. Diğer kanser oluşturan tümörlerin de oluşumu ve boyutları D vitamini ile azaltılıyor.

Çalışmalar, güneşli ülkelerde veya D vitamini yönünden zengin bir beslenme uygulayan toplumlarda belli kanser türlerine çok daha az rastlandığını gösteriyor. belirtiliyor. Yüksek UV ışınlarına maruz kalınmasına rağmen bu ülkelerde deri kanserine de daha az yakalanılıyor.

Güneşten D vitamini nasıl alınmalı?
D vitamini eksikliği görülmemesi için her gün ortalama 20-30 dakika güneşlenmek gereklidir. Çünkü vücut, güneş ışığının deriyle teması sonucunda, ihtiyacı olan D vitamininin büyük bölümünü üretir.

Güneşlenme mutlaka açık havada yapılmalıdır. Ancak güneşlenmenin dozunu kaçırmamak önemlidir. Zira yaz mevsimi boyunca üç hafta güneşlenmek, vücudun 6 aylık D vitamini ihtiyacını karşılar.

Vatan

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme