Mideler bayram etsin!

Bilimsel Çalışmalar
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Ayar, yaptığı açıklamada, kurban etinden lezzet alabilmek için bir gün dinlendirme işleminin fayd...
EMOJİLE

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Ayar, yaptığı açıklamada, kurban etinden lezzet alabilmek için bir gün dinlendirme işleminin faydalı olacağını anlattı.

Kurbanlık olarak kesilen hayvanlardaki et kalitesinin, kesim işleminden önce değişebileceğine işaret eden Ayar, “İnsanlar da olduğu gibi hayvanlar da kesim sırasında gergin bir duruma girer. Çünkü öleceğini bilir ve bundan dolayı gergindir. Bundan dolayı hayvanın eti de sert bir yapıdadır. Bu şekilde kesilen kurbanın eti de sert olur ve midede hazmedilmesi kolay değildir” dedi.

Ayar, kurbanlık hayvanların rahat bir ortamda bulundurulması gerektiğini söyledi.

Hayvanların bayram öncesinde uzun yolculuklar geçirmesi nedeniyle etinin kalitesinde düşüşler olduğunu belirten Ayar, “Kurbanlıklar, kesim öncesinde oldukça rahat bir ortamda tutulmalıdır. Bunu kesim işleminde de yapmalıyız. Doğru kesim teknikleri kullanılarak hayvana sıkıntı vermeden kesim işlemi gerçekleştirilmeli. Böyle olunca kurbanlıkların savunma mekanizması harekete geçmiyor ve kasıntı olmadığı için etin kalitesi de artıyor. Bu şekilde daha kaliteli ve lezzetli et elde edebiliriz” şeklinde konuştu.

“Rahatsız bir ortamda kesilen kurbanın eti oldukça sert olacaktır” diyen Ayar, bu sertleşmenin önüne geçilmesi gerektiğini belirtti.

Ayar, bunun sağlık yönünden ciddi bir sorun olmadığını ancak kurban etinin lezzetli olması adına önemli bir ayrıntı olduğunu vurgulayarak, “İnsanlar, kurban etinden lezzet almak istiyorsa eti iyi bir şekilde dinlendirmeli. Her insan ağızda rahat dağılan ve kolay sindirilen etten lezzet alır. Bunun için kurban etini, en az 1 gün dinlendirmemiz lazım. 24 saat dinlendirilen hayvan eti, gereken yumuşaklığa kavuşacaktır, böylelikle daha lezzetli ve sindirimi kolay olan ete kavuşacağız. Bu tür etin tüketimi, insanların hazım sorununu ortadan kaldıracaktır ve daha güzel bir bayram geçirmemiz gerekecektir” diye konuştu.

Kurban Bayramı’nda insanların mide rahatsızlığından şikayet ettiğini anlatan Ayar, buna dinlendirilmeden tüketilen kurban etlerinin neden olduğunu ifade etti.

Yeni Şafak

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme