Mide Kelepçesi Taktı 3 Ay Sonra Öldü

Bilimsel Çalışmalar
İstanbul Fatih’te aşırı kilolarından kurtulmak için midesine kelepçe taktıran 32 yaşındaki Selma Saygı, ameliyattan sonra fenalaştı. 3 ayrı hastaneye sevk edilen Saygı, yaklaşık 3 ay sonra hayat...
EMOJİLE

İstanbul Fatih’te aşırı kilolarından kurtulmak için midesine kelepçe taktıran 32 yaşındaki Selma Saygı, ameliyattan sonra fenalaştı. 3 ayrı hastaneye sevk edilen Saygı, yaklaşık 3 ay sonra hayatını kaybetti. Ailenin şikâyeti üzerine soruşturma başlatan savcılık, ameliyatı yapan doktor hakkında "taksirle ölüme neden olmak" suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

ADLİ TIP: TEDAVİ TIBBA UYGUN

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan iddianameye göre, aşırı şişmanlığından şikâyet eden Selma Saygı 30 Ocak 2009 tarihinde Fatih’teki özel bir hastanede ameliyatla midesine kelepçe taktırdı. Ancak ameliyatın ardından takılan kelepçe nedeniyle fenalaşan Saygı, 3 ayrı hastaneye sevk edildi. Son olarak Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınan Selma Saygı 12 Mart 2009 tarihinde hayatını kaybetti.

‘AĞIR CEZA’ İTİRAZI KABUL ETTİ

Ölüm olayın ardından Selma’nın annesi Fatma Belge ve erkek kardeşi Mutlu Saygı ameliyatı yapan doktor A.D.’nin cezalandırılması istemiyle savcılığa başvurdu. Soruşturmada maktule otopsi yapan Adli Tıp Kurumu hazırladığı raporda, "kişiye morbid obezite nedeniyle yapılan mide bant ligasyon ameliyatı uygulaması sonrası gelişen komplikasyonlar sonucu öldüğü, yapılan takip ve tedavilerin tıp kurallarına uygun olduğuna oy birliği ile karar verildiği" bildirildi. Soruşturmayı yürüten savcılık bu rapor doğrultusunda doktor A.D. hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Ancak Saygı’nın ailesinin şikâyeti üzerine dosyayı yeniden inceleyen Bakırköy 12. Ağır Ceza Mahkemesi 25 Kasım 2011 tarihli kararında, itirazı kabul etti ve şüphelinin kusurlu olup olmadığının takdirinin mahkemeye ait olduğunu belirterek kamu davası istemiyle dosyayı İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na gönderdi. Savcılık "taksirle ölüme neden olmak" suçundan dava açtı. 2 yıldan 6 yıla kadar hapsi istenen A.D.’nin yargılanmasına önümüzdeki günlerde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

Sabah

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme