Metabolizmanı Hızlandır, Kilo Ver!

Bilimsel Çalışmalar
Kilo vermenize ve metabolizma hızınızı arttırmanıza yarayacak formüller; Metabolizma nedir? Vücut hücrelerinin enerjiyi yakma hızıdır. Vücudun her hücresi farklı bir şekilde ve hızda enerji harcar. Ya...
EMOJİLE

Kilo vermenize ve metabolizma hızınızı arttırmanıza yarayacak formüller;

Metabolizma nedir?

Vücut hücrelerinin enerjiyi yakma hızıdır. Vücudun her hücresi farklı bir şekilde ve hızda enerji harcar. Yani; vücudun temel fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gün içerisinde ihtiyacı olan minimum enerji miktarıdır.

Bazal metabolizma, vücudun istirahat sırasında bir gün içinde harcadığı enerji miktarı anlamına gelir. Bu total metabolizma hızının %60’ına denk gelir. Yani vücutta bulunan hücreler günlük alınan enerjinin %60’ını normal şartlarda harcar. Dolayısıyla gün içinde ne kadar hareketli olur ve egzersiz yaparsanız, metabolizma hızı da o derece artar.

Metabolizma hızının yaşla ilgisi vardır. Her yaşın belli bir metabolizma hızı vardır. En hızlı olduğu dönem 15-30 yaş arasıdır. 30 yaşından sonra metabolizma hızı düşmeye başlar. Özellikle menapoz sonrası metabolizma hızı iyice artar.

Ailede kilolu olanların çocukları da kilolu olabilir. Bu doğuştan metabolizma hızını etkiler.

Troit bezinin hızlı çalışması metabolizmayı hızlandırırken, yavaş çalışması da yavaşlatır. Böbrek üstü bezlerinin kortizon salgılaması, pankreasın ensülin fazlası gibi hastalıklar metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur.

Troit bezinin hızlı çalışması metabolizmayı hızlandırırken, yavaş çalışması da yavaşlatır. Böbrek üstü bezlerinin kortizon salgılaması, pankreasın ensülin fazlası gibi hastalıklar metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur.

Şeker, makarna, hamurlu gıda ve tatlı tüketimi, gün içinde aşırı karbonhidrat alımı, metabolizmayı yavaşlatır.

Metabolizmanızı hızlandırmak istiyorsanız öncelikle su içimini arttırın. Günde 2-3 litre su için. Baharatlı yiyecekler, özellikle pul biber, karabiber tüketin. Mutlaka egzersiz yapın.

Hayatınızda denge kurun. Haftada 3 defa en az 1 saat yürüyün. Dengeli beslenin. Hava sıcaklığında metabolizma hızlı çalışır, soğuduğunda yavaşlar. Kışın daha çok hareket edin.

Gün içinde ez ve sık yiyin. Kahvaltıyı ertelemeyin. Gün içinde 3 fincan türk kahvesi veya şekersiz filtre kahve için. Akupunktur tedavisi de metabolizmayı hızlandırır.

Haber 7

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme