Mesane Kanserine Sigaranın Etkisi

Bilimsel Çalışmalar
Mesane kanseri olanların yarısında, hastalıkta sigaranın etkili olduğu ortaya çıktı. ABD’de yapılan son araştırmada, sadece erkeklerde değil kadınlarda da sigaranın, mesane kanseri riskini öneml...
EMOJİLE

Mesane kanseri olanların yarısında, hastalıkta sigaranın etkili olduğu ortaya çıktı. ABD’de yapılan son araştırmada, sadece erkeklerde değil kadınlarda da sigaranın, mesane kanseri riskini önemli ölçüde artırdığı görüldü.

Amerikan Tıp Derneğinin dergisi JAMA’da sonuçları yayımlanan, ABD Kanser Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, kadınlarda mesane kanseri vakalarının yüzde 20-30’u sigaradan kaynaklanıyordu; ancak bu oran yüzde 50’ye yükseldi.

450 bin kişinin verilerinin kullanıldığı araştırmayı yürüten, ABD Kanser Enstitüsünde görevli bilim adamı Neal Freedman, sigara içen kadınların mesane kanserine yakalanma ihtimalinin, içmeyenlere oranla dört kat fazla olduğunu belirtti. Bu oran daha önceki araştırmalarda üç kat olarak saptanmıştı.

Freedman, artışın, sigaraların içeriğindeki değişiklikten kaynaklanıyor olabileceğini bildirdi. Günümüzde sigaralarda daha az katran ve nikotin bulunduğunu ifade eden Freedman, buna karşılık, kansere neden olan Beta Naftilamin oranının da arttığını kaydetti.

Trt.net.tr