Light içeceklerde diyabet riski!

Bilimsel Çalışmalar
Fransız Tıp Araştırmaları Enstitüsü INSERM’in yaptığı araştırmaya göre, haftada yarım litre light içecek içen kadınlarda diyabet tip 2 riski yüzde on beş artıyor. Light içeceklerdeki tehlikenin,...
EMOJİLE

Fransız Tıp Araştırmaları Enstitüsü INSERM’in yaptığı araştırmaya göre, haftada yarım litre light içecek içen kadınlarda diyabet tip 2 riski yüzde on beş artıyor.

Light içeceklerdeki tehlikenin, şekerli gazoz türü içeceklerden daha büyük olduğunu ortaya koyan araştırmada, karşılaştırma için taze sıkılmış meyve suyu içen kadınların sağlık verileri incelendi ve bu kadınlarda diyabet riski tespit edilmedi.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, Enstitü’den Francoise Clavel-Chapelon ve Guy Fagherazzi, 1925- 1950 yıllarında doğan 66.188 kadının verilerini incelerken, iki ila üç yılda bir de beslenme alışkanlıkları hakkında bilgiler edinmişler.

Araştırmacılar, diyabet riskinin en yaygın olarak kullanılan tatlandırıcıyla ilgili olabileceğini söyledi. Aspartam kan şekeri miktarın yükselmesine dolayısıyla da ensülinin artmasına neden oluyor. Hatta tatlandırıcıların etkisi şekerle bile karşılaştırılabilir. Light içecek tüketiminin yüksek diyabet riskiyle doğrudan ilişkili olduğunu söylemek için başka araştırmalara gerek var.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme