Laboratuvarda Kalp Üretildi

Bilimsel Çalışmalar
Bir donörün kalbini alan doktorlar, önce kalpteki hücreleri temizleyerek, geriye yalnızca ‘hayalet kalp’ denilen kalbin protein iskeletini bıraktılar. Bu sırada hastadan alınan hücrelerden...
EMOJİLE

Bir donörün kalbini alan doktorlar, önce kalpteki hücreleri temizleyerek, geriye yalnızca ‘hayalet kalp’ denilen kalbin protein iskeletini bıraktılar. Bu sırada hastadan alınan hücrelerden kök hücreler geliştirildi.

Daha sonra bu kök hücreler ‘hayalet kalp’e enjekte edildi. Kısa süre sonra hücrelerle kalbin büyümeye başladığı görüldü. Uzmanlar gelecek hafta da kalbin atmaya başlayacağını açıkladı.

Araştırmada yer alan doktor Doris Taylor, aynı işlemlerle domuz kalbinden insan kalbi geliştirilmesi üzerinde de çalıştıklarını, bu kalbin de büyüdüğünü fakat normalde çarpması gerekenden daha yavaş çarptığını, çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Taylor, bu buluş sayesinde az organ bağışı nedeniyle yaşanan sıkıntıların giderileceğini ve donörlü bağışlarda da, bağışlanan organın hasta vücuduna uyum sağlayamaması sorununun ortadan kaldırılabileceğini kaydetti.

Haber365

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme