Bilimsel Çalışmalar

Kozmetik Ürünlere Sıkı Takip

Makyaj ürünlerinden sabuna, ıslak mendilden parfüme uzanan çok geniş bir ürün yelpazesini kapsıyor kozmetik ürünleri.   Kullanımı son derece yaygın olan bu ürünleri mercek altına alan Sağlık Bakanlığı, denetlediği bazı..

Kozmetik Ürünlere Sıkı Takip

Makyaj ürünlerinden sabuna, ıslak mendilden parfüme uzanan çok geniş bir ürün yelpazesini kapsıyor kozmetik ürünleri.
 
Kullanımı son derece yaygın olan bu ürünleri mercek altına alan Sağlık Bakanlığı, denetlediği bazı ürünlerde ağır metal ve ilaç etken maddesi buldu.
 
Düğmeye basan bakanlık, firmalara ağır cezalar verdi.
 
İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Ercan Şimşek, “Bu ürünleri topluyoruz ve ürünlere idari cezalar veriyoruz. Bir de kamuoyuyla bu isimleri paylaştığımız için itibarsızlaştırmış oluyoruz, dolayısıyla en büyük yaptırım bu oluyor zaten.” dedi.
 
Bu ürünlerin yan etkileriyle ilgili de dermatolog Doç. Dr. Ülker Gül, şunları söyledi:
 
“Kozmetiklerin yan etkileri çok sık değildir, azdır. Kozmetiklerin hepsi istenmeyen etkilere neden olabilir ancak, bu kişisel yatkınlıkla da bağlantılı olabilir.”
 
Vatandaşlar, şikayetçi oldukları veya şüphe duydukları ürünleri Bakanlığa bildirebilir.
 
Şimşek, “Dermatologdan alacakları bir raporla birlikte bizim genel müdürlüğümüzün iegm.gov.tr adresinde, kozmetik istenmeyen etki bölümümüz var. Bu formlarla bize ulaştıkları andan itibaren bu ürünleri takibe almış oluyoruz.” dedi.
 
Güneş Koruyucuları
 
Yaklaşan yaz mevsimi sebebiyle vitrinlerde daha çok görülen güneş koruyucu ürünler de Sağlık Bakanlığı’nın yakın takibinde.
 
Şimşek bu konu ile ilgi de şunları kaydetti:
 
“Biz önümüzdeki günlerde, şimdi numuneleri topladık, pek çok güneş ürünü güneş kremlerinin, bunların içinde yanıltıcı unsurlar; mesela üzerinde yazıyor, 30 faktör, 50 faktör ve buna göre de fiyatları değişiyor malumunuz. E bunlar gerçekten içine bu kadar faktör koyuyorlar mı, içinde var mı yok mu, ya da içinde zararlı maddeler var mıdır, bunları da yakında sizlerle paylaşacağız.”
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL