Kötü Anılar Hafızadan Silinebilir mi?

Bilimsel Çalışmalar
Trafik kazası, yangın, deprem gibi yaşayanların hafızasına kazınan ve unutulması zor olan olaylar, uzun yıllar insana acı verebiliyor ve etkisi ağır oluyor. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bu...
EMOJİLE

Trafik kazası, yangın, deprem gibi yaşayanların hafızasına kazınan ve unutulması zor olan olaylar, uzun yıllar insana acı verebiliyor ve etkisi ağır oluyor.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burhanettin Kaya; "Toprak yol kenarında durduğunuzu düşünün. Önünüzden yaklaşık 300 kilometre hız ile bir araba geçse nasıl bir araba geçtiğini göremezsiniz. Nasıl bir araba? Ne marka? Ama arkasındaki toz bulutunu dakikalarca yaşarsınız. İşte sıkıntı veren düşünceler o arabalar gibidir sıkıntılar ise bıraktıkları toz bulutları gibi" diye anlatıyor.

Acı anıların psikolojik etkileri EMDR terapisi ile yok ediliyor. Terapi ilave ilaç kullanımı gerektirmiyor. Göz hareketlerinin etkisi ile hafızadaki görüntüler etkisizleştiriliyor.

Bu basit gibi görünen parmak hareketleri sadece olumsuz düşünceyi yok etmiyor. Olumsuzu azaltırken olumluyu artırıyor.

Kaya; "Hastalar duygularının değiştiğini, sıkıntısının geçtiğini söylüyor. Hatta bazı hastalar keyif hissettiklerini, sanki trenin içinde olup, trenin dışından geçen eşyalar gibi silindiğini söylüyorlar" diye konuştu.

Tedavi genellikle 3,4 seansta bitiyor. Marmara depreminden sonra Türkiye’de uygulanmaya başlanılan terapi genellikle 3,5 saatte bitiyor.

Türkiye’de az sayıda hekimin uzmanlaştığı tedavi ile geçmişte yaşanan acı deneyimlerin etkileri hafifletiliyor.  Tedavi, depremzede ve şehit ailelerine de çare oluyor.