Kök Hücre İle Organ Nakline Son

Bilimsel Çalışmalar
Günümüzde kök hücre çalışmalarında her dokunun elde edildiğini belirten uzmanlar, hayvan deneylerindeki başarı insanlarda da sağlanınca organ naklinin son bulacağını müjdeliyorlar Hematoloji Uzmanlık ...
EMOJİLE

Günümüzde kök hücre çalışmalarında her dokunun elde edildiğini belirten uzmanlar, hayvan deneylerindeki başarı insanlarda da sağlanınca organ naklinin son bulacağını müjdeliyorlar

Hematoloji Uzmanlık Derneği tarafından Antalya’da düzenlenen Avrasya Kök Hücre ve Aferez Toplantısı’nda Dernek Başkanı Prof. Dr. Süleyman Dinçer,  kök hücreyle gerçekleştirilecek tedavilerin artık birçok hastalığa şifa olabilmesi yönünde çok önemli çalışmalar yapıldığını söyledi.

Kemik iliği nakliyle kök hücre naklinin gerçekte birbirinden çok farklı olmadığını ifade eden Dinçer, kök hücre nakillerinin endikasyonu geniş olduğu için daha çok tercih edildiğini belirtti. Dinçer, kök hücrenin embriyonal kök hücre, doğmamış çocuktan elde edilen kök hücre ve anne karnındayken elde edilen embriyodan alınan kök hücreden elde edildiğini anlattı.

Kök hücre tedavilerinin başta lösemi, lenfoma, myelomalar, oto immun hastalıklar ve bazı kanserler ile solit tümörlerde kullanılabildiğini belirten Dinçer, şöyle devam etti:

"Kök hücre nakli, deneysel ortamda bütün hücrelere dönüşebiliyor, bütün organların tamirinde yarıyor. Önümüzdeki 3-5 yıl içerisinde şu anda tedavi endikasyonu olmayan hastalıklarda yeni tedavi endikasyonu olacağını düşünüyoruz. Bunlardan birisi kalp hastalıkları, nörolojik hastalıklar gibi tedavisi olmayan hastalıklara çözüm olacak.

Organ, ileri dönemde yedek parça halini alacak. Kök hücre ile karaciğer, böbrek, kalp yapılabilecek. Bunlar deneysel ortamda yapılıyor. Her doku elde edildi, insanlarda kullanılabilmesi için belli bir süre ve bazı çalışmaların tamamlanması gerekiyor. Bunlar tamamlanıp, tamamen kontrol edilebilir hale geldiğinde insanlarda kullanılmaya başlanacak. Fare, maymun gibi hayvanlarda tüm organlar üretildi ve kullanılıyor. Uyum sorunu yok."

"DOKU NAKLİ ENJEKTE EDİLECEK"

"İleride organ nakli olmayacak, doku nakli, hücre nakli olacak" diyen Dinçer, "Son yıllardaki gelişmeler erişkinden alınan herhangi bir hücrenin bile kök hücreye dönüşebileceğini ortaya koydu. Kan, diş ve boğazdan alınan bir parçayı özel yöntemlerle 5 gün gibi bir sürede kök hücreye dönüştürebiliyorsunuz. Ondan da sinir, kas, kalp kası oluşturup alınan kişiye tekrar enjekte ediliyor" diye konuştu.

Dinçer, en kolay üretilenler dokuların yağ, kemik ve kıkırdak olduğunu vurgulayarak, "Kök hücre ile organ nakli sorunu ortadan kalkacak" dedi.

Gelecekte birçok hastalığın tedavisinin kök hücre ile yapılacağını ifade eden Dinçer, "Yanığı, kanserlerin çoğunu, kalp hastalıkları, damar hastalıkları ve sinir hastalıkları kök hücre ile tedavi edeceğiz" diye konuştu.

Dinçer, bu konuda Türkiye, Avrupa, Amerika, Asya ülkeleri ve özellikle Çin’de son yıllarda çok ciddi çalışmalar yapıldığını sözlerine ekledi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme