Kışın hastalıktan en çok koruyan besinler

Bilimsel Çalışmalar
Özellikle de son dönemde çok popüler olan çörek otu yağı ve öğütülmüş hali vatandaşlardan tarafından büyük ilgi görüyor. Bunun yanı sıra Keçiboynuzu Pekmezi de aileler tarafından bilhassa çocukları iç...
EMOJİLE

Özellikle de son dönemde çok popüler olan çörek otu yağı ve öğütülmüş hali vatandaşlardan tarafından büyük ilgi görüyor. Bunun yanı sıra Keçiboynuzu Pekmezi de aileler tarafından bilhassa çocukları için satın alınıyor.

Soğuk algınlığından korunmak için birçok bitkisel ürünün olduğunu söyleyen Aktar Erdem Karaduman, "En başta ıhlamur, okaliptus, hatmi çiçeği, kuşburnu, ekinezya ve nar çiçeği ürünlerle öksürük ve balgam vücuttan atılabilir. Bu ürünlerin aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvetlendirici ve vücut direncini artırıcı özellikleri vardır. Bunlara ek olarak arı sütü-bal-polen karışımı macunlar ve propolis önerebiliriz.

Bitki ile tedavide dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi de düzenli ve sabırlı tüketmektir. Halkımız da yıllardan bu yana yanlış bitki tüketimi vardır. Ürünleri aldıkları aktarların bilgisi ve görüşleri doğrultusunda tüketmek bitki ile elde edilecek şifanın artmasına en önemli etkendir.

Örnek verecek olursak ıhlamurun kaynatılıp içilmesi yanlış tüketim olduğundan dolayı beklenen şifayı vermemektedir. Doğrusu ise ıhlamuru kaynatmadan demleme usulü yapılması ve mümkünse şeker yerine bal ile tatlandırılması gereken şifayı verecektir. Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezlerinden biri de doğal pekmezler ve özellikle de keçiboynuzu (harnup) pekmezine çok yoğun ilgi oluyor. Öksürük, balgam söktürücü, kan yapıcı ve çocuk gelişiminde özellikle sigara içenler için birebir üründür. Yapılan araştırmalarda akciğer kanserine yüzde 90 iyi geldiği bilinmektedir." dedi.

CİHAN

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme