Kına’nın Bu Faydasını Biliyor muydunuz?

Bilimsel Çalışmalar
Kütahyalı lise öğrencileri, yaptıkları araştırmayla kınanın bakteri ve mikropların üremesini engellediğini ortaya çıkardı.    Kütahya’da, Nafi Güral Fen Lisesi 10-C sınıfı öğrencilerin...
EMOJİLE

Kütahyalı lise öğrencileri, yaptıkları araştırmayla kınanın bakteri ve mikropların üremesini engellediğini ortaya çıkardı. 
 
Kütahya’da, Nafi Güral Fen Lisesi 10-C sınıfı öğrencilerinden Elif Bodur ve Sinem Durmaz, biyoloji öğretmenleri Muzaffer Efe nezaretinde kınanın antibakteriyel etkisini araştırdı. Öğrenciler, hedeflerinin kınalı krem ya da antibakteriyel solüsyon geliştirmek olduğunu açıkladı. Elif Bodur, "Büyüklerimizden, kültürümüzde güzellik için kullanılan kınanın yaralara iyi geldiğini duyduk. Bunun doğru olup olmadığını araştırdık. Dumlupınar Üniversitesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı’nda tahliller yaptık. Kınanın,

çevremizde var olan birçok fırsatçı mikroorganizmanın (S. aureus, MRKNS, B. cereus, B. pumilus ve C. albicans) üreme ve gelişmesini engellediğini, yerleştirdiğimiz disk ve açtığımız kuyular içine eklediğimiz kına solüsyonu çevresinde mikroorganizmaların gelişmediğini tespit ettik" dedi.

Öğretmen Muzaffer Efe de, "Atalarımız kınayı güzellik maksadıyla kullanırken aynı zamanda farkında olmadan sağlıklarını da korumuşlar. Kına birçok mikroorganizmanın vücuda yerleşip çoğalmasını engelliyor" diye konuştu.

Efe, İstanbul’daki özel bir okulun proje yarışmalarına başvurduklarını, sonucu heyecanla beklediklerini belirtti.

Kütahyalı öğrenciler ise, kendilerine laboratuvar imkanı sunan Yrd. Doç.Dr. Cihan Darcan’a teşekkür etti.

İHA

 

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme