Kalp hastalarına oruç uyarısı!

Bilimsel Çalışmalar
Artan hava sıcaklıkları kalp hastalıklarını tetikleyerek hastalarda ciddi problemlere yol açıyor. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Yavuz Kır, ö...
EMOJİLE

Artan hava sıcaklıkları kalp hastalıklarını tetikleyerek hastalarda ciddi problemlere yol açıyor. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Yavuz Kır, özellikle korner kalp hastalığı olan, önceden kalp krizi geçirmiş olan, hipertansiyon ve kalp yetmezliği olan hastaların sıcak havalarda güneş ışınlarına karşı kendilerini korumaları gerektiğini belirterek, kalp hastalarının oruç tutmaması gerektiğini söyledi.

Doç. Dr. Mustafa Yavuz Kır, “Özellikle aşırı sıcaklar kalp ritminde olumsuz etkiler yaratarak tehlikeli ritmler oluşturup ani ölümlere yol açabilir. Bu yüzden havanın en sıcak oldu saatlerde (12.00-15.00) hastaların dışarı çıkmamalarını ve güneş ışınlarına bu saatlerde maruz kalmamalarını öneriyoruz” dedi.

Doç.Dr. Kır, "Uzun süreli açlık kalp hastalarını olumsuz etkileyebilir. kalp yetmezliği ve kalp krizi geçirmiş olan hastalara oruç tutmayı önermiyoruz” şeklinde konuştu.

Diyabet hastalarının da oruç tutarken dikkatli olmaları gerektiğini belirten Kır, diyabet hastalarına da oruç tutmaması gerektiğini söyledi.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme