Kaburga Kemiğinden Burun Yapıldı

Bilimsel Çalışmalar
Iğdır Devlet Hastanesi’nde görevli Op. Dr. Volkan Kahya, hastalarının kaburgasından aldığı kemiklerden burun estetiği yaparak Iğdır’da bir ilke imza attı. 6 ay içerinde 4 hastaya aynı yönt...
EMOJİLE

Iğdır Devlet Hastanesi’nde görevli Op. Dr. Volkan Kahya, hastalarının kaburgasından aldığı kemiklerden burun estetiği yaparak Iğdır’da bir ilke imza attı. 6 ay içerinde 4 hastaya aynı yöntemi uygulayan Op. Dr. Volkan Kahya, bu yöntem sayesinde burun estetiği bozuk olan hastaların sosyal hayata bağlandığını söyledi. Türkiye’nin en doğusunda böyle operasyonları yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Kahya, "Kişi burnundaki bu problemden dolayı erişkin yaşa geldiği zaman sıkıntı yaşayacağı için erken müdahale etmek gerekiyor. Tıbbi müdahalenin yapılması için iki seçenek var. Bunlardan ilki dışarıdan yapay silikonla veya ölülerin kıkırdakları ile yapılmasıdır. Ama bunlarında birçok sıkıntıları var. Bu maddelerin Amerika’da özel olarak işlenip gelmesi gerekiyor, bu da hem maliyetli ve aynı zamanda vücudun kabul etmeme ve erime durumu var. Vücut bunları sindiriyor ve yabancı malzemeleri dışarı atıyor. Hastanın kendi dokusu özellikle de kıkırdağının kullanılması daha sağlıklı oluyor. Vücutta uyum problemi yaşanmıyor. Kafatası kemiği, kulak kıkırdağı ve kaburga kıkırdağı kullanılır. Genellikle kafatası kemiği kullanılmaz çünkü bu hastaların burunları dümdüz olduğu için alternatif olarak kaburga kemiğinin esnek kısmını kullanıyoruz. Bu kıkırdak kendini yenileme şansı bulmasa da hastada hareket kabiliyetini hiçbir şekilde kısıtlanmıyor" dedi

"BU OPERASYONLARLA SEVK ZİNCİRİNİ GERİ ÇEVİRDİK"
Iğdır’da, genelde bu hastaların şimdiye kadar hep dışarıya sevk edildiğine dikkat çeken Op. Dr. Volkan Kahya, "Bu operasyonlarla sevk zincirini geri çevirdiğimizi düşünüyoruz. Çünkü İstanbul’dan buraya gelip ameliyat olup tekrar oraya giden iki hastamız var. Normalde bu tür şikayetlerle gelen hastalara genelde, ‘Senin ameliyatın çok zor olur, burnun düşer, çok daha sıkıntı yaşarsın, en iyisi sen böyle kal, böyle yaşamaya devam et’ şeklinde geçiştirilmiş ve hastalar korkutulmuş. Biz böyle tıbbi operasyonlarla bu bireylerimizi tekrar topluma katarak kendilerine olan öz güvenlerini kazanmalarına yardımcı olduk" dedi.

Bu operasyonların çok maliyetli olduğuna dikkat çeken Kahya, "Genelde devlet hastaneleri tercih ediliyor. Bu tip operasyonlar genellikle iyi bir kadrosu olan büyük şehirlerdeki hastanelerde yapılıyor. Iğdır gibi bir merkezde böyle başarılı tıbbı operasyonun yapılması bizim için mutluluk verici bir durumdur" diye konuştu.

Iğdır Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Bülent Kaya ise, "Bu ameliyatlar hastanemiz için ilklerden birisiydi. Bu bizi heyecanlandırıyor. Bu tip operasyonlar genellikle 3. basamak hastanelerde ve araştırma ile üniversite hastanelerinde yapılan müdahalelerdir. Biz hastanemize gelen hekimlerimize gerekli imkanı sağladığımız zaman yapabilecekleri başarıları gördükçe seviniyoruz. Batıda yaşayan Iğdırlı vatandaşların bu hizmeti almak için buraya gelip ameliyat olup tekrar batıya gitmeleri, bu sevk zincirini tersine döndürmesi bizim için gurur verici bir durumdur" şeklinde konuştu.

Yapılan ameliyat ile yeni burnuna kavuşan Mirsettin Demirel isimli vatandaş da, önceleri aynaya bakamadığını, şimdi ise gönül rahatlığı ile aynaya baktığını, yapılan operasyon ile hayatının değiştiğini söyledi.

haber3.com