İsiliğin En İyi Tedavisi Sık Banyo

Bilimsel Çalışmalar
Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünden Uz. Dr. Özlen Kaya Çardak, en iyi tedavinin çocukların sık sık banyo yapması olduğunu söyledi. Banyo yapılmasının ilaç tedavisinden...
EMOJİLE

Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünden Uz. Dr. Özlen Kaya Çardak, en iyi tedavinin çocukların sık sık banyo yapması olduğunu söyledi. Banyo yapılmasının ilaç tedavisinden önce geldiğini ifade eden Çardak, "Genelde birkaç gün içinde kaybolan isilik bulaşıcı değildir. Ciltte kaşıntı varsa kaşıntı ve yangıyı giderici kremler hekim kontrolünde kullanılabilir." dedi. Çardak, özellikle kilolu bebeklerde kıvrım yerleri isilik için riskli bölgeler olduğunu, banyo sonrası bu bölgelere nemlendirici kullanılmasının (losyon veya bebe yağları veya zeytinyağı) faydalı olacağını belirtti.

İsiliğin, derideki küçük ter bezi kanalları olan gözeneklerin tıkanması sonucu ortaya çıkan deri döküntüleri olduğunu, bu döküntüler sıcak havada ya da bebeğin aşırı sıcak ortamda bulunması halinde daha da artabileceğini aktaran Çardak şunları söyledi: Bebek ve çocukların gereğinden fazla giydirilmesi isiliğe sebep olur. Aşırı terlemeye neden olan kalın giydirilme, sık yıkanmama gibi nedenler kolaylaştırıcı etki yapar. Kızarıklıkların üzerinde bir süre sonra kaşıntı ve iğnelenme hissi başlar. Bebek, eğer bu alanları kaşırsa enfeksiyon ve kabuklanmalar ortaya çıkabilir. Sarışın ve açık tenli bebeklerde isilik daha sık olabilir.

İsiliğe karşı ne yapmalı?

Sıcak havada bebeğinizi serin tutun.

Kalın ve dar giysiler giydirmekten kaçının.

Çok fazla nemlendirici kullanmaktan kaçın.

Bebeğin altını sık sık değiştirin.

Bel lastiği sıkı olan naylon külot giydirmekten kaçının.

Bebeğinizin terli kalmasını engelleyin.

Terlediği takdirde terini emecek pamuklu kıyafetler giydirin.

Bebeğinizi sıcak ve havasız ortamlarda tutmayın.

İsilikle karşı karşıya kalan bebeğe mutlaka her gün duş aldırın.

Zaman