Bilimsel Çalışmalar

İkinci Yüz Nakli Tıp Dünyasını İkiye Böldü!

Akdeniz Üniversitesi’nden sonra Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde de yüz, iki kol ve iki bacak nakli yapıldı. Cengiz Gül’e, N.A.’dan alınan yüzün nakledilmesi "ikinci zafer" olarak nitelendirildi. Ama bu nakil, tıp..

İkinci Yüz Nakli Tıp Dünyasını İkiye Böldü!

Akdeniz Üniversitesi’nden sonra Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde de yüz, iki kol ve iki bacak nakli yapıldı. Cengiz Gül’e, N.A.’dan alınan yüzün nakledilmesi "ikinci zafer" olarak nitelendirildi.

Ama bu nakil, tıp uzmanları ve vatandaşların kafasında bir soru işareti yarattı. Çünkü basına yansıyan fotoğraflarında, Cengiz Gül’ün yüzünde ağır bir deformasyon görünmüyordu.

Türkiye’nin ilk yüz naklini yapan Prof. Dr. Ömer Özkan da, "O fotoğrafa bakınca bu yüz naklinin yapıldığına inanmak istemiyorum" diyerek eleştirisini dile getirdi. İkinci yüz naklini gerçekleştiren Doç. Dr. Serdar Nasır ile ABD’den okul arkadaşı olan Prof. Dr. Ömer Özkan, "Nakli yapan doktor, arkadaşım. Bu konuda polemik yaratmak istemiyorum, ama hastanın bu fotoğrafa bakınca ben de herkes gibi ‘Bu kişiye bu nakil neden yapıldı?’ diyorum. Eğer hasta o fotoğraflarda göründüğü gibiyse, bu nakilde sıkıntı var demektir. Bilimsel kurulun toplanıp, bunu değerlendirmesi gerekir" diye konuştu.
 
‘AĞIR DEFORMASYON YOK’
 
Prof. Dr. Özkan, Sağlık Bakanlığı’nın "yüz ve saçlı deri transplantasyonu için güncel endikasyonlar rehberi"ni hazırlayan bilimsel kurulun içinde yer aldığını söyleyerek şöyle dedi: "Bir hastanın yüz nakline kabul edilmesi için ağır, yüz ve saçlı deri bozukluğunun olması gerekir. Yüzünün orta bölümünde yani burnunda, gözlerinde, göz kapaklarında ağır bir deformasyon olması gerekir. Ve yapılacak nakille en az ağız, burun ve göz kapağı bölgelerinden birinde fonksiyonel bir kazanım sağlanması gerekir. Cengiz Gül’ün fotoğrafına baktığım zaman ağır bir sosyal uzaklaşmaya yol açacak bir deformasyon görmüyorum. Bu yüz naklini bekleyen eminim ki çok kişi vardı. Eğer bu fotoğrafa göre hasta seçilmiş ise devletin imkânları boşuna kullanılmış demektir." Prof. Dr. Özkan’ın ve Doç. Dr. Serdar Nasır’ın hocası olan Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Tunç Şafak ise "Nakil bizim bölümde yapıldı. Ama ben hastayı görmedim. Bu nedenle yorum yapmam doğru olmaz" dedi. Hacettepe Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. M. Emin Mavili de, "Hastayı nakilden önce görmedim. Bu nedenle yorum yapmam doğru olmaz. Hangi hastanın nakil için uygun olacağına hastanenin organ transplantasyon etik kurulu karar verir ve UKM’ye bildirir" yorumunu yaptı.
 
Renk tutsun diye burnu değiştirildi
 
Türkiye’de 2’nci tüm yüz nakli gerçekleşen hasta 25 yaşındaki Cengiz Gül için kritik karar burun nakli sırasında verildi. Yanaklar, alın, çene ve tek kulak nakli gerçekleşti son olarak burun kaldı. Doç. Serdar Nasır, burun hasarlı olmadığı için dokunmak istemedi. Bunun üzerine donörün ve Gül’ün ten rengi uyum skalası çıkartıldı. Renk farklılığının fazla olacağı görülünce ise burun değiştirildi.
 
SABAH

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL