Hastane Enfeksiyonları Hayatı Tehdit Ediyor

Bilimsel Çalışmalar
Konya İl Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci, hastane enfeksiyonlarının hastanede kalış süresini, tedavi maliyetini ve iş gücü kaybını artırdığını, hastaları olduğu kadar sağlık çalışanlarını da tehdit ...
EMOJİLE

Konya İl Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci, hastane enfeksiyonlarının hastanede kalış süresini, tedavi maliyetini ve iş gücü kaybını artırdığını, hastaları olduğu kadar sağlık çalışanlarını da tehdit ettiğini söyledi.

Küçükkendirci, Konya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Hemşirelik Haftası dolayısıyla Konya Ticaret Odası’nda düzenlenen ”Hemşirelikte Hastane Enfeksiyonları Sempozyumu”nun açılışında yaptığı konuşmada, hastane enfeksiyonunun, yataklı tedavi kurumlarında sağlık hizmetleri ile ilgili olarak gelişen enfeksiyonlar olduğunu ifade etti.

Bir enfeksiyonun hastane enfeksiyonu olup olmadığına, klinik gözlem ve laboratuvar sonuçları dikkate alınarak karar verildiğini anlatan Küçükkendirci, ”Hastane enfeksiyonları, hastanede kalış süresini, tedavi maliyetini ve iş gücü kaybını artırmakta, hastaları olduğu kadar sağlık çalışanlarını da tehdit etmektedir” dedi.

Hastane enfeksiyonlarının hasta, sağlık personeli, toplum ve sağlık bütçesi açısından önemli bir sorun olduğunu vurgulayan Küçükkendirci, şunları kaydetti:

”Dünya Sağlık Organizasyonu verilerine göre, yatan her 10 hastadan birinde hastane enfeksiyonu gelişmekte olduğu ve hastane enfeksiyonlarından ölümlerin gelişmiş ülkelerde ilk 10 ölüm nedeni içinde yer aldığı bildirilmektedir. Bu bilgiler gösteriyor ki; hastane enfeksiyonlarına karşı her sağlık kuruluşunun gerekli tedbirleri en üst düzeyde alması kaçınılmazdır. Bu tedbirlerin başında hastane genelinde uygulanacak dezenfeksiyon ve sterilizasyon uygulamaları önemli bir yer tutmaktadır. Ayrıca hastanelerde görev yapan sağlık personellerine yönelik yapılacak eğitim faaliyetleri de alınan tedbirleri destekleyici çalışmalardır.”

Sempozyumda, Selçuk Üniversitesi (SÜ) Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nebahat Dikici tarafından katılımcılara, ”Hastane Enfeksiyonları, Enfeksiyon Kontrol Komiteleri ve El Hijyeni” konusunda bilgi verildi.

AA
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme